Fransa’dan Et İthal Edilecek

Fransa ziyareti sırasında et ithalatı konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa’ya uygulanan et ithalatı yasağının kaldırılacağını ifade etti.

GENEL 06.01.2018, 17:43
Fransa’dan Et İthal Edilecek

buna karşılık olarak ise Fransa’nın da kiraz yasağını kaldıracağını beklediğini de dile getirdi. 

Konu ile ilgili konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise Türkiye’ye 5 bin 700 ton et ihracatı yapılacağını ifade etti. Dolayısıyla Fransa sığır yetiştiricileri için iyi bir imkan olduğunu dile getiren Macron, meyve ve kanatlı hayvan etinde de ilerleme göstermek istediklerini açıkladı.

Bu kapsamda Fransa’nın yanı sıra Rusya, Sudan, Sırbistan gibi ülkelerden de et ithalatı gerçekleştirileceği daha önceden açıklanmıştı.

Muhalefet cephesinden ise besmelesiz et tepkileri yükselmiş ancak Erdoğan bu konuda gereken incelemelerin AK Parti tarafından yapıldığını belirtmişti. Dolayısıyla ülkeler arasında adeta bir et diplomasisi oluşmaya başladı. Son olarak iki büyük market zincirine getirilen ithal etler ile fiyatlar hayli düşmüş ve vatandaş da memnun kalmıştı.

Üreticiler Tepkili

Ancak yapılan bu ithalatlar ile sığır yetiştiricileri için haksız rekabet şartları oluşmaya başlamakta. Zira hayvancılık yapmanın çok masraflı olması et fiyatlarını ister istemez yukarı çekmektedir. Dolayısıyla üreticiler ithal et yerine üreticinin desteklenmesi fikrine önem vermektedir. Zira yerli ete olan talebin de azımsanamayacak kadar çok olduğunu belirtmek gerekir.

Yorumlar (0)