Fen Lisesine Resim Öğretmeni Müdür Olarak Atanabilir Mi?

Şimdi bir fen liselerine uygun olmayan branşlarda yönetici ataması yapılmaktadır. Daha önceleri en liselerinde görev yapan öğretmenler sınavla atanıyordu.

GENEL 03.09.2019, 20:00
Fen Lisesine Resim Öğretmeni Müdür Olarak Atanabilir Mi?

Fen Liselerine Müdür Atama Usulü
Fen liseleri, liseler içinde en başarılı olan öğrencilerin yer aldığı nitelikli okullardır. Bu sebeple fen liselerine müdür ataması da özel olarak düzenlenmiştir. Fen liseleri de son değişikliklerle proje okullar arasına alınmıştır. Müdür ataması MEB Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Yönetmeliğin 10. maddesine göre; Fen lisesi müdürleri matematik, fizik, kimya, biyoloji branşlarından seçilmektedir. Aynı yönetmeliğe göre görsel sanatlar lisesi müdürlerinin de edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe, psikoloji ya da yabancı dil branşlarından olması gerekir. 

Fen liselerine sadece matematik, fizik, kimya, biyoloji branşlarından müdür atanabilir. Çünkü fen liseleri LGS sınavında en başarılı olan yüzde 1’lik dilimdeki öğrencilerin eğitim gördüğü kurumlardır. Bu okulları yöneten kişiler de öğrencilerin isteklerine uyum sağlayan, başarısını arttıran kişiler olmalıdır. 

Fen Liselerinin Başarısı Baltalanıyor
Daha önceleri en liselerinde görev yapan öğretmenler sınavla atanıyordu. Böylece en başarılı öğretmenler, en başarılı öğrencilere ders veriyor ve başarı katlanıyordu. Ancak 3 sene önce bu okulların proje okul yapılması ile bu kural kaldırıldı. Herhangi bir öğretmen bu okullarda görev alabiliyor. Ortalama bir öğretmen ise fen lisesi öğrencilerinin sorularını yanıtlamada yetersiz kalıyor. İşte bu durum fen liselerinin başarısını aşağı çekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
...sss.... 9 ay önce
Bu kısır zihniyeti ve bu haberi kınıyorum. Yazıklar olsun.