EYT’liler İçin Yeni Bir Umut

1999 yılında çıkarılan Emeklilik kanunu ile ortaya çıkan mağduriyet sonrasında sürekli gündemde kalan Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda her ne kadar hükümet tarafından gündemimizde yok denilen emeklilikte yaşa takılanları ilgilendiren yasayla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi yeşil ışık yaktı. Durumla ilgili MHP kanadından yeni bir EYT destek geldi

GENEL 24.10.2019, 14:24
EYT’liler İçin Yeni Bir Umut

En son Bakan Berat Albayrak'ın gündemimizde yok sözlerinden sonra çok tepki alınmış ve EYT derneği ile eyt yasasını bekleyen vatandaşlar diğer partilerden destek beklemişti. EYT ile ilgili son dakika haberi ile MHP duruma yeşil ışık yaktı.

MHP Milletvekili Baki Şimşek “Hizmet süresini dolduran bütün vatandaşlarımızın primini dolduran bütün vatandaşlarımızın emekli olmasını istiyoruz. EYT bir an önce çözülmeli. EYT ile ilgili gereken yapılmalıdır.” dedi. Yapılan bu açıklama eyt gündemini tekrar hareketlendirdi.

Bir televizyon programına katılan Şimşek, "EYT sosyal bir dram haline dönüşüyor." ifadelerinde bulunarak aslında EYT bekleyenlerin zor durumda kaldığını da anlatmış oldu.

Açıklamalarına  "Beni bu yaştan sonra kimse işe almıyor"diyor. Bu kademeli olur. Zaten devlet memuru olanlar çoğu EYT'de çıksada emekli olmaz. Ben o kadar büyük boyutta bir yük çıkacağını da tahmin etmiyorum. Çünkü devlet memuru sözün gelişi 6 bin lira maaş alıyor. Emekli olduğunda bunun maaşı 3 bine düşüyor. Dolayısıyla 65 yaşını doldurmamış devlet memurlarının EYT çıksa da emekli olmayacaklar" sözleriyle devam eden şimşek durumun ciddiyetini ortaya koydu.

EYT yasasıyla ilgili bir de son dakika gelişmesi yaşandı. Kanun teklifi değerlendirildi ve hazırlanan kanun teklifi TBMM'ye sunuldu komisyona geldi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)