EYT Son Dakika Gelişmeleri! EYT Son Durum

EYT son dakika gelişmeleri ve son durum vatandaşların yakın takibinde devam ediyor. EYT son dakika gelişmelerinde son durum nedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan EYT açıklamaları, TBMM Bütçe Kanunu Teklifini sunacaklarını açıklayan…

GENEL 11.11.2019, 16:13 11.11.2019, 16:16
EYT Son Dakika Gelişmeleri! EYT Son Durum

EYT son dakika gelişmelerinde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Ağbal tarafından 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifini TBMM’ye Türkiye Büyük Millet Meclisine sunacaklarını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile ilgili olarak soru karşısında neler söyledi. Ayrıca son gelişmeler neler, EYT’liler ile ilgili olarak hangi çalışmalar yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Fenerbahçe tesislerinde Olağan Divan Kurulu Toplantısına katılmak üzere makam aracı ile geçerken ayaküstü vatandaşlarla sohbet ediyordu. O sırada bir kadın Sayın Cumhurbaşkanım EYT çıkar mı, diye soru sorması üzerine Erdoğan’dan yani 40 yaşında emekli olalım öylemi yoksa 50 yaşında mı emekli olalım diye yanıtladı. Ancak kadın Cumhurbaşkanım sağlığımız bozuluyor ne yapacağız üzerine Erdoğan sağlığı bozuk olanlar zaten primlerini ödemişse erken emekli olur sıkıntı yok dedi. Cumhurbaşkanı oradan ayrılarak Faruk Ilgaz tesislerindeki Olağan Divan Kurulu Toplantısına geçti.

Strateji ve Bütçe Başkanı Ağbal 17 Ekimde Merkezi Yönetim Bütçe kanunu teklifini TBMM’ye sunacaklarını açıklamışlardı. Ancak 2020 yılı bütçesi yapılırken Kalkınma planı ve Yeni Ekonomi Programı ve Mevzuatta (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) EYT’liler için her hangi bir şekilde bütçe ayrılmadığını açıklamışlardır.

Emeklilikte yaşa takılanların sayısı bir hayli fazla olup bugün yasa çıkması durumunda 1 Milyon EYT’li emeklilik imkânına kavuşmaktadır. EYT emeklilik bekleyen 6 Milyon vatandaş bulunmakta bu anlamda SGK 10 yıllık bazda 700 milyar Tl’nin üzerinde bir maliyeti olacağından Sosyal Güvenlik Kurumu açığı olmasından endişe edilmektedir.

EYT çözüm önerileri arasında ise Finlandiya modeli, Almanya modeli yasanın çıkması durumunda gündeme gelebilecek çözüm ve yöntemler.

1- EYT ile ilgili üç çözüm yöntemine göre 1969 ve öncesinde doğmuş yani 50 yaşını doldurmuş kadınlar ve 1964 ve öncesinde doğmuş yani 55 yaşını doldurmuş erkekler, 3600 gün pirim ödemişlerse birinci yöntemin yasalaşması halinde erken emekli edilebilirler.

2- Yaş şartının kalkıyor, çalışma gün ve prim sayısı dikkate alınarak emekli olma imkanı getiriliyor. Buna göre 20 yıl çalışan bir kadın ve 25 yıl çalışan bir erkek, ikinci yöntemin yasalaşması halinde emekli olunabilir.

3-  EYT’lilerin de başından beri beklediği ve arzu ettiği bir düzenleme ise 1999 öncesinde işe başlayıp 5000 gün çalışmış olanların yaş şartına takılmadan emekli olmaları sağlanabilir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili olarak son dakika çalışmaları anında sitemiz üzerinde yer alacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@