Erdoğan Kilise Açılışı Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Balat’ta 7 yıl boyunca restorasyon çalışmalarına muhatap olan Demir Kilise’nin açılışını gerçekleştirdi.

GENEL 07.01.2018, 21:20
Erdoğan Kilise Açılışı Yaptı

Tamamen demirden ibaret olan bu kilisenin 1898 yılında inşa edildiği biliniyor. Düzenlenen törene Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da katıldı.

AB’ye Mesaj

Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan’ın Başbakanı’nın da törende yer alması dikkatlerden kaçmadı. Erdoğan da bu konuya değinerek Bulgaristan’ın öneminden bahsetti. Bu kapsamda İstanbul’un farklı dinlerin bir arada barış içerisinde yaşayabildiğini de dile getirdi. Demir kilisenin restorasyonu için toplam 15 milyon dolar harcandığını da dile getiren Erdoğan cami ile kilise arasında herhangi bir ayrım yapılmadığını da vurguladı.

Başbakanlardan Açıklama

Açılış töreninde konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım da bu kilise açılışının inançlara olan saygımızı gösterdiğini dile getirdi. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da yaptığı konuşmasında Türkiye ile

AB arasındaki ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini vurguladı. 

Konuşmaların ardından ibadete açılan Sveti Stefan Kilisesi 9 yılın ardından yeniden hizmete açıldı. Tamamen demirden olan bu kilisenin %90’lık kısmı bu sayede restorasyondan geçirilmiş oldu. Erdoğan’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasında da restorasyondan geçen bu kilise en kapsamlı restorasyon çalışmalarına 2011 yılı içerisinde girdi. Bu tarihten itibaren tamamına yakını elden geçirilen kilise görenleri büyülemeye devam ediyor. Bulgarlar için oldukça fazla öneme sahip bu kilisenin açılışı ile AB’ye de mesaj iletilmiş oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@