Engelliler Sınavsız Geçiş Hakkı İstiyor

Engelliler eğitimini aldıkları mesleklere atanmak için sınavsız geçiş hakkı verilmesini talep ediyor.

GENEL 20.11.2018, 19:41
Engelliler Sınavsız Geçiş Hakkı İstiyor

Eğitim Durumuna Uygun Kadro
Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem Akarken engellilerle ilgili yapılmasını istedikleri yenilikleri dile getirdi. SAHİM-SEN başkanı Akarken, kamu kuruluşlarında lisans mezunu kadroları için de engelli çalıştırılmasının zorunlu olmasını istedi. Ayrıca engellilerin, eğitimlerine uygun olan mesleklere atanması için sınavsız geçiş hakkı getirilmesi gerektiğini belirtti. 

Sendika adına yazılı açıklama yapan Akarken, engellilerin sorunlarını ve sorunun çözümüne yönelik taleplerini belirtti. Engelli kadrosunda çalışan hizmetlilerin aldıkları eğitimler ve engelleri nedeniyle iş hayatında yaşadığı zorlukları dile getirdi. Bu sebeple engelli bireylerin istihdamında güçlükler yaşandığını aktardı. Engelli istihdamı için yürütülen politikaların arttırılmasını istedi. Bu politikaların daha adaletli, etkili ve güncel olması ile istihdam artacağına dikkat çekti. Kamuda engelli kadroların alım yapılmasına rağmen kaldığını söyledi. 

“Sınavsız Geçiş Hakkı Tanınsın”
Akarken, engellilerin de eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmasını ve kendi mesleklerini icra etmesini istedi. Bunun için de sınavsız geçiş hakkının tanınmasını talep etti. Böylece yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan ancak lise mezunu olanlar genel idari hizmetler sınıfına sınavsız geçebilecek. Ön lisans ve lisans mezunu olanlar ise eğitimlerine uygun nitelikli kadrolara atanabilecek. 

Sınavsız geçiş hakkı tanınırsa halen memur olarak çalışanların yanı sıra, ilk kez memur olacak olan engelliler de yararlanacaktır. Bu hak anayasadaki pozitif ayrımcılık ilkesinin gereği olarak tanınmalıdır. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Serdar Aksu 1 yıl önce
Tüm kamudaki engelli kardeşlerim birlik olmalıyız ben memur oldum deyip geçmeyin herkes okuduğu bölümün mesleğini icra etmekte özgürdür gerekli yazıları hep beraber yazalım..
Eren kalayci 13 ay önce
Merhaba ben engelliyim %50raporum var kamu iș lstiyorum ben siz den görüșme istiyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@