Engelli İstihdamında %3 Oranı Artırılmalı

Kamu ve özel sektörde var olan %3 oranında engelli personel istihdamı şartının %6’ya çıkarılması talep edilmektedir.

GENEL 04.08.2019, 22:00
Engelli İstihdamında %3 Oranı Artırılmalı

%3 Oranına Bile Uyulmuyor
Engelli vatandaşlarımızın bulundukları dezavantajlı konumları nedeniyle iş bulmaları zorlaşmaktadır. Bunun önüne geçmek için devlet istihdam kotası koymaktadır. Bu kapsamda kamu ve özel sektörde 100 personelden en az 3’ünün engelli olması şartı koşulmaktadır. Ancak bu şart koyulmasına rağmen %3’ün altında engelli personel istihdamı yapan kurumlar bulunmaktadır. %3 oranı dahi başlı başına yetersiz kalırken bu kurala dahi uyulmaması engelli vatandaşların zor durumda kalmalarına neden olmaktadır. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise engelli vatandaşların daha da çok istihdama katılması için %3 oranının %6’ya çıkarılmasını talep etti. Böylelikle işsiz engelli vatandaşların iş bulmaları daha kolaylaşacaktır. 

80 Bin İşsiz
Türkiye’de işsizlik oranları her geçen gün artış göstermektedir. Bununla paralel olarak engelli işsizlik oranları da artış göstermektedir. Öyle ki İŞKUR verilerine göre ülkemizde 80 bin civarında engelli işsiz vatandaşımız bulunmaktadır. %3 kuralının da tam olarak uygulanamıyor olması nedeniyle engelli vatandaşlarımız iş bulmakta güçlük çekiyor. En azından bu kural %6’ya çıkarılırsa iş bulmaları daha kolay olacaktır. Ancak buna da firmalar yanaşmamaktadır. Zira engelli personel istihdam ettiklerinde zarar edeceklerini düşünen firmaların sayısı oldukça çoktur. 

Üniversite Mezunları da İşsiz
İŞKUR verilerine göre 80 bin engelli işsiz vatandaşımızdan 10 bin tanesi üniversite mezunu olmasına rağmen işsizdir. Bu durum aslında ülkemizde üniversite mezunu olan gençlerimizin durumunu da gözler önüne sermektedir. İşte bu durumun önüne geçmek adına kapsamlı çalışmalar yapılması gereklidir. Sadece kota koyarak yetinilmemeli aynı zamanda denetimler de sıkı bir şekilde yapılmalıdır. 

Ayrıca sadece üniversite mezunu olanların iş bulması değil aynı zamanda kendi alanlarında iş bulmaları da önemlidir. Ancak bu sorun tüm vatandaşlar arasında ciddi boyutlara ulaşmış durumdadır. Bunun önüne geçmek için eğitim ile ilgili geniş bir çalışma yapılması gerekmektedir. Ancak bu sayede kalkınma sağlanması mümkün olacaktır. bu konuda hükümetin engelliler lehine adımlar atılması bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)