Engelli Atamaları Aralık Ayında Gerçekleştirilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından engelli atamalarının Aralık ayında yapılacağı belirtildi.

GENEL 19.11.2019, 22:00
Engelli Atamaları Aralık Ayında Gerçekleştirilecek

Atamalar Aralık’ta

2020 yılı bütçe görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı. Bu kapsamda Bakan Selçuk, bazı açıklamalarda bulundu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bütçe görüşmelerinde engelli ataması da önemli başlıklardan biriydi. Bu atamaların kotaları dolduğu sürece Aralık ayında gerçekleştirileceği açıklandı. 

Kota Doldukça Atama Yapılacak

Engelli atamaları için ülkemizde kota uygulaması mevcuttur. 657 sayılı DMK gereğince kurum ve kuruluşların toplam personel kadrolarının yüzde 3’ü engelliler için ayrılmalıdır. İşte bu kotanın dolması halinde engelli ataması yapılacaktır. Kurumlar alım yaptıkça engellilerin atanacağı kotalar oluşmaktadır. Ayrıca engelliler özel güvenlik hizmetlerinde istihdam edilemeyeceği için bu kadrolar da engelliler için açılmaz. Bir kurumun yurtdışı teşkilatı hariç toplam personel sayısının yüzde 3’ü engelliler için ayrılmaktadır. İşte bu kontenjan oldukça azdır. Bu nedenle engelli memur alımı az sayıda yapılmaktadır. Halbuki ülkemizde Ekpss ile atanmayı bekleyen yüz bin engelli vardır. 

En Az Yüzde 40 Engel Şartı

EKPSS ile atanmak isteyen engelliler için engel oranı da oldukça önemlidir. En az yüzde 40 engeli olan kişiler atanacaktır. Sağlık durumunun ispatı için belirlenen hastanelerden alınan sağlık kurulu raporu sunulacaktır. Şartların sağlanması halinde engelilier atanarak iş hayatında rol sahibi olabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@