Endonezya’daki Depremde Bilanço Ağırlaşıyor

Endonezya’da yaşanan 7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı son bilgilere göre 91’e yükseldi.

GENEL 06.08.2018, 23:22
Endonezya’daki Depremde Bilanço Ağırlaşıyor

7 Şiddetinde Deprem

Endonezya'nın doğusunda bulunan Lombok Adası'nda 7 şiddetinde deprem yaşandı. Depremde şu ana kadar 91 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Depremin hissedildiği diğer yer olan Bali Adası'nda ise 2 kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, tarafından yapılan açıklama ile son belirlemelere göre ölü sayısının 91 olduğu ilan edildi. Depremden en çok etkilenen bölge olan Lombok’un kuzey bölgesinde daha fazla can kaybı yaşandığı aktarıldı. Bölgede toplamda 300’e yakın yaralı olduğu bildirildi. Ayrıca yaklaşık bin kişilik yerli ve yabancı turistin Gili Adaları’ndan güvenli bölgeye tahliye edildiği açıklandı.

Devlet Başkanı Joko Widodo deprem felaketinden duyduğu acı ve üzüntüyü dile getirdi. Gerekli tüm birimlere bölgede çalışmaların en iyi şekilde yürütülmesi için talimat verdi.

Binden Fazla Ev Hasara Uğradı

Depremde can ve mal kayıpları yaşandı. 91 kişi hayatını kaybederken binden fazla ev ise maddi hasar gördü. Bölgede halen helikopter destekli arama kurtarma çalışmaları yapılmaya devam ediyor.

Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG) dün akşam depremin merkez üssünün Lombok'un 27 kilometre kuzeydoğusu olduğunu ve 15 kilometre derinlikte meydana geldiğini, 7 şiddetinde olduğunu açıklamıştı. Deprem sonrası verdiği tsunami uyarısını bugün kaldırdı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)