En Mutsuz Meslek Avukatlık

Prof. Dr. Aşkın Keser tarafından yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki meslek gurupları araştırıldı ve en mutsuz olan meslek mensuplarının avukatlar oldukları belirlendi.

GENEL 21.02.2019, 22:25 22.02.2019, 08:35
En Mutsuz Meslek Avukatlık

Din Görevlileri İkinci Sırada Yer Aldı 
Türkiye’deki meslek grupları arasında bir araştırma yapan Prof. Dr. Aşkın Keser ilgi çeken sonuçlara ulaşmayı başardı. Bu araştırmaya göre en mutsuz meslek grupları arasında ilk sırada avukatlar yer alırken ikinci sırada da din görevlileri yer aldı. Mesleğin tatmin edici olup olmadığını sadece paranın belirlemediğini ifade eden Keser, işin tatmin edici olması, kariyer ve personel ilişkileri gibi pek çok alt başlığın bunda önemli bir rol oynadığını belirtti. 

En mutlu meslek gruplarında da dikkat çeken bir sıralama gözlemlendi. Buna göre en tatminkâr meslek grubunun mimarlık olduğu gözlemlenirken ikinci sırada da sigortacılar yer aldı. Özel güvenlik personellerinin en memnun meslek grupları içerisinde üçüncü sırada yer alması da dikkatlerden kaçmadı. Mesleğinden memnun olmayan grup içerisinde hemşire ve taksi şoförlerinin bulunduğunu da ifade etmek gerekir.

Ülkemizdeki meslek gruplarının tatminkarlığı açısından dikkate değer bir çalışma yapıldı. Böylelikle mesleklerin revize edilmesi yönünde atılacak adımlara bir yön çizilebilir. Bunun yanı sıra meslek tercihinde bulunacak gençlerimizin de bu listeyi kesinlikle kontrol etmesi gereklidir. Ancak bu sayede başarılı bir tercih yapılabilir. Dolayısıyla üzerinde oldukça düşünülecek bir çalışma olduğunu ifade etmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@