Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Dairesi Başkanlık Statüsü değişti

Emniyet Genel Müdürlüğü bağlı birim olan Özel Harekât Daire Başkanlığı adı ve Statüsü değiştirilerek Resmi Gazetede yayımlandı.

GENEL 13.01.2018, 12:37 13.01.2018, 17:49
Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Dairesi Başkanlık Statüsü değişti


Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Daire Başkanlığı Yeni adıyla "Özel Harekât Başkanlığı" yapıldı. Bu değişiklik ile Daire ibaresi kaldırılmış olup Statüsü yükseltilerek Başkanlık oldu.

Yeni statüye göre Daire statüsünden direk Başkanlığa yükseltimiş oldu. Özel Harekât Daire Başkanlığı'nın adı ve Statüsünün değişikliği ile ilgili AA'nın haberine göre söz konusu karar, İçişleri Bakanlığı'nın yazısına istinaden Bakanlar Kurulu kararı ile Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Özel Harekât Daire Başkanlığı için, yeni bir yapılanmaya gidilerek  statüsü değişmiş oldu yapılan  bu değişiklikle , Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında "Daire Başkanlığı" olarak görünen birimin pozisyonu yükseltilerek  "başkanlık" haline dönüştürüldü. Yeni unvanı ise "Özel Harekat Başkanı" olarak değiştirildi. Özel Harekat Başkanlığı "Terörle mücadele anlayışına" uygun olarak gerçekleştirilen değişikliğe göre;


 Özel Harekât  Başkanı, eskiden olduğu gibi yine "doğrudan" Emniyet Genel Müdürü'ne bağlı ve sorumlu olacak Özel Harekât Başkanı, mesleki kıdem itibarıyla Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Unvanına eşitlendi. Türkiye  genelinde Ankara Gölbaşı'ndaki merkez birimin dışında, merkeze bağlı olarak faaliyet yürütecek sekiz bölge müdürlüğü kurulacağı bildirildi.
 

Yorumlar (0)