Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasasında Son Durum Nedir?

Gündeme geldiği tarihten beri gerek sosyal medyada gerek basın yayın kuruluşlarında dillerden düşmeyen EYT yasasıyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Birçok kesimi ilgilendiren eyt yasasında son durum nedir? Cumhurbaşkanı'nın eyt ile ilgili çalışmaları nelerdir? İşte tüm bu detaylar haberimizde.

GENEL 20.09.2019, 15:24 20.09.2019, 15:51
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasasında Son Durum Nedir?

Dillerden düşmeyen EYT konusunda bir son dakika gelişmesi yaşandı. Emeklilikle ilgili sürekli gündem oluşturan ve emeklilerin sorunlarıyla yakından ilgilenen gerekli şikayetleri kamuoyuna taşıyan Prof. Dr. Cem Kılıç katıldığı bir programda EYT bekleyenlere müjdeli haberi verdi. Cem Kılıç'ın yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT ile ilgili Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Vedat Bilgin'i görevlendirdiğini bildirildi. 

Prim gününü dolmasına rağmen yaş koşuluna takılan vatandaşlar, emekli olabilmek için gözünü haberlerden alamıyorlar. Milletvekillerinden, bakanlardan peşpeşe açıklamalar yapılıyor hatta emeklilikte yaşa takılanlar için dernek bile kuruluyor. Tüm bu çalışmalar özverili bir şekilde devam ederken hükumet kanadın da önemli bir adım geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilerin yaşa takılanların durumuyla ilgili Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdiği öğrenildi. 

Bu görevlendirmeden sonra emeklilikte yaşa takılanlarda umutlu bekleyiş sürmeye devam etti. Peki eyt yasası çıkacak mı? Mecliste son durum nedir?

1 Ekim itibariyle yasama yıl başlayacak ve meclis açılacak. Meclis açıldıktan sonra birçok konu meclisin gündeminde olacak. 3600 ek göstergeden yeni yargı reformu, yeni yargı reformundan erken emeklilik yasası kulislerde güncelliğini koruyor. Meclis açıldığında gündeme gelecek konulardan en önemlisi de erken emeklilik yasası yani emeklilikte yaşa takılanların sorunu yer alacak. Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Vedat Bilgin'i görevlendirilmesi umutları artırırken eyt yasasıyla ilgili gelişmeler devam edeceğe benziyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)