Emeklilik için Büyük Fırsat Yaş Şartı Yok

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’lılar ve Memur çalışan Yüzbinlerce çalışanın yüzünü güldürecek erken emeklilik imkanı bulunmaktadır. Emekli olacak çalışanlar en az %40 engelli olma şartı aranmakta ancak yaş şartı yok. İncelemeniz için tüm detaylar…

GENEL 25.04.2019, 13:40
Emeklilik için Büyük Fırsat Yaş Şartı Yok

Sosyal güvenlik mevzuatında bazı rahatsızlıkları veya engelleri bulunan vatandaşlar erken emeklilik imkanları bulunmakta.

Malulen emeklilik ve engelli emekliliği, malulen emeklilik sigorta olduktan sonra ortaya çıkan rahatsızlıklarda olmakta. Ya da iş kazası ile gerçekleşiyor ve çalışma gücünün en az yüzde %60 kaybolmasıyla kazanılabiliyor.

Engelli emekliliği ise sigorta olmadan önce doğuştan gelen engellilik veya rahatsızlık sonucu alınan vergi indirimi sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Burada da en az yüzde %40 iş görme kaybı aranmakta. İşte engelli emekliliğine ilişkin sorularınızın yanıtları Engellilik oranı en az yüzde %40 olan SSK'lılar ve memur çalışanlar vergi indiriminden faydalanarak erken emeklilik imkanına kavuşmakta. 2008 yılı sonrasında Bağ-Kur'lular için de bu hak bulunmaktadır.

Çalışma süresi: Yaş şartı aranmazken sigortalılık süreleri 15 ile 20 yıl arası prim gün sayısı da 3 Bin 600 ile 4 Bin 400 arasında değişmekte.

Ne yapmak gerekiyor: Erken emeklilikten yararlanmak için öncelikle vergi indirimi alması gerekiyor. İllerde Defterdarlık veya İlçelerde vergi dairelerine başvurarak işlemleri başlatmak gerekiyor.

Hangi Belgeler gerekli: Başvuru için kimlik belgesi dilekçe ve işyerinizden sigortalı çalışıldığına dair belge yeterli. Sonrasında bir hastaneden engellilik derecesini raporla tespit edilmesi gerekiyor. Bunun için İl veya İlçede ise vergi dairesi sizi bir hastaneye sevk ediyor ve raporunuz hazırlanıyor.

Memurlardaki şartlar neler: Memurlar da Bağ- Kur'lular gibi 01/10/2008 sonrasında bu haktan yararlanmaya başlamıştır. Bu tarihten önce kamuda çalışmaya başlamış ve en az yüzde %40 raporu olanlar veya en az yüzde %40 olmak üzere doğuştan engelli olan memurlar en az 5400 gün 15 yıl primi ödenmiş olması şartıyla emekli olabilmektedir.

Eğer memurlar 01/10/2008 sonra göreve başlamışlar ve engellilik oranları yüzde %40 ve üstündeyseler onlar için de erken emeklilik şartları bulunmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)