Emekliler de Kamu Kurumlarında Çalışabilecek

İşten çıkarmaları engellemek ve daha esnek çalışma saatleri oluşturabilmek için yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi planlanıyor.

GENEL 11.10.2018, 23:00
Emekliler de Kamu Kurumlarında Çalışabilecek

İşten Çıkarmalar Engellenecek
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor durumda olan işletmeler esnek çalışma saatleri ile personel istihdam edebilecek. Böylelikle daha az maliyet ile işçi çalıştırabilecek ve personellerini de işten çıkarmak zorunda kalmayacaktır. Bu uygulamanın kamu sektöründe de hayata geçirilmesi planlanıyor. Pilot olarak uygulamanın genele yayılması ile birlikte emekli olan personeller de kamu kurumlarında istihdam edilebileceklerdir. Böylelikle uzmanlıklarından faydalanabilmek mümkün olacaktır. 

Esnek çalışma saatleri uygulamasının Avrupa’nın bazı ülkelerinde de uygulandığı öğrenildi. Öyle ki Amerika’da esnek çalışma saatleri ile çalışan kişilerin sayısının 10 milyona yaklaştığı ifade ediliyor. Çalışanlar açısından da rahat olan bu çalışma sisteminin ülkemizde tam olarak ne zaman uygulamaya geçirileceği bilinmiyor. Ancak aktif olarak çalışanların işlerinden çıkarılarak esnek çalışma sistemine geçiş yapılması durumunda hedeflenen başarı elde edilemeyecektir. 

Devletin bu düzenleme ile amaçladığı hususlardan birisi de özel sektörde başarı sahibi olan kimselerin devlette yönetici kadrolarına atanabilmelerini sağlamaktır. Böylelikle devletin de daha verimli bir şekilde işlemesine katkıda bulunulacaktır. Başkanlık sistemine geçiş ile birlikte bürokratik oligarşinin kırılmasını sağlamadaki amaçlardan birisi de budur. Sistem böylelikle hızlandırılarak daha etkin bir hale büründürülecektir. Kararların hızlı ve doğru bir şekilde alınarak etkinlikle uygulamaya koyulması için özel sektör tecrübesinden böylelikle istifade edilebilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Enis bayru 2 yıl önce
Ya olurmu böyle birşey! O kadar işsiz üniversite mezunu yada normal olan insanlar varken böle bisey düşünmenizi hayretler içerisinde okuyor ve üzüntüyle karşılıyorum