Ekonomik Krizde Patronlara Denetleme

2018 yılının ortalarından itibaren hissedilmeye başlanan kriz, patronları da etkiledi. Peki, patronlar bu bahane ile işçiyi mağdur edebilir mi?

GENEL 10.11.2018, 23:39
Ekonomik Krizde Patronlara Denetleme

Patronlar Denetleniyor
İşçilerin daha çok çalıştırılması, mesai ücretlerinin verilmemesi gibi durum kriz sürecinde de mümkün değil. Krizi bahane eden patronlar işçilerin bu şekilde haklarını alabilir. Dikkat edilmesi gereken, yasal olarak bu şekilde bahanelerin oluşturulup oluşturulmayacağıdır. İşçilerin bilmesi gereken, patronun yapacak olduğu herhangi bir uygulamayı yasalara dayandırmak zorunda olduğudur.

•    İşçi maaş ödemelerinin yapılmaması
•    İflas göstermeden tazminatsız çıkış verilmesi
•    İşçilerin mesai ödemelerinin yapılmaması
•    İşçilerin resmi tatillerde çalıştırılması ve çok daha fazlası mağduriyete yol açıyor.

İşçi işveren ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda, işçilerin yasal olarak her zaman bir adım önde olduğu ortada. İşçiler mağdur olmamak için yasal yollara başvurabilir. Bu durumda sonuçlanan davalar ile haklarının teslim edilmesi mümkün oluyor.

Ödenek Verilmesi
İş verenlerin yaşadığı zor durumların en azından işçilere yansımasını önlemek açısından belli koşulların sağlanmış olduğu kişilere ödenek veriliyor. bunun için yapılan açıklamaları takip edebilirsiniz. kişinin ödenek alması için zor durumda olan firmada sigortalı işçi olarak görülmesi şart. bu durumda ödenek alması mümkün.

Ödeneğin alınması için belirlenmiş olan süre ise 3 ay. Bu süre zarfında işçilere ödenek veriliyor mu sorusunun yanıtı evet olacak. Koşulların uyması durumunda ödenek alınması mümkün olacağını bilmelisiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@