EGM’den Renk Körlüğü Açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine yaptığı polis alımlarında renk körlüğü testinin kaldırılması araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

GENEL 16.11.2019, 18:32
EGM’den Renk Körlüğü Açıklaması

Güvenlik Zafiyeti Oluşturur

Renk körlüğü testinin yapıldığı 27 ülkedeki uygulamalar EGM tarafından araştırıldı. Araştırma neticesinde tüm bu ülkelerde benzer bir şekilde test yapıldığı belirlendi. renk körlüğünü belirlemede herhangi bir dijital makine bulunmadığı da kayıtlara geçti. Ayrıca hekimlerin görüşlerine göre renk körlüğü derecesi arasında önem sıralaması yapmanın da mümkün olmadığı belirtildi. 

Renk körlüğünü giderdiği söylenen lens veya gözlüklerin bulunduğu dolayısıyla bu sorunun giderilebileceği adaylar tarafından dile getirilmişti. Ancak bu konuda da güvenlik zafiyetlerinin son bulmayacağı ifade edildi. Zira bu gözlük veya lenslerin başkaca göz sorunlarına yol açtığı ifade edildi. Bunun yanı sıra polislerimizin çalışma düzen ve şekillerinin de renk körlüğü testi yapılmayan ülkelerdekilerden farklı olduğu ifade edildi. Dolayısıyla renk körlüğü testinin kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olmayacağı kayda geçmiş oldu. 

EGM’den yapılan açıklamada sağlık raporu ile ilgili birçok konuda esneme gerçekleştirildiği ifade edildi. Esneme yapılabilmesinin mümkün olduğu alanlar için bu yapılırken renk körlüğü konusunda bunun mümkün olmadığı kaydedildi. Renk körlüğünün tam olarak bir tedavisi bulunmadıkça bu konunun böyle devam edeceği düşünülüyor. EGM’den yapılan açıklamada suç mahallinin ve faillerin doğru tespit ve tayin edilebilmesinde renk körü olan kişilerin yanıltıcı bilgi verebilecekleri belirtildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)