EGM’den Açıklama Bekçilerin Kimlik Sorma Yetkisi Var Mı Yok Mu?

İzmir 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen karara dayanarak sosyal medyada bekçilerin kimlik sorma yetkisinin olmadığına ilişkin söylemler hakkında EGM’den açıklama geldi.

GENEL 22.11.2019, 20:13
EGM’den Açıklama Bekçilerin Kimlik Sorma Yetkisi Var Mı Yok Mu?

Kimlik Sorabilirler
İzmir’de yaşanan bir olayda mahalle bekçileri ile gençler arasında kimlik sorma yüzünden arbede yaşandı. Olayın ardından dava açıldı ve İzmir 5. Asliye Mahkemesi tarafından bir karar verildi. Sosyal medyada paylaşılan bu karar bekçilerin kimlik sorma yetkisinin olmadığı yönünde yorumlandı. Ancak verilen karar somut olayla ilgili olup, vatandaşları rahatsız edecek bir şekilde sürekli olarak kimlik sorulması hususu irdelenmiştir.

Emniyet Genel Müdürlüğü de bu konuya açıklık getirmek ve kargaşayı önlemek adına bir açıklamada bulundu. Açıklamada Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri İle İlgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliğe işaret edildi. Mezkur yönetmeliğin 16. Maddesinde bekçilerin görev yaptıkları bölge içerisinde şüpheli şahısları takip etme ve hüviyetlerini araştırma yetkilerinin bulunduğu ifade edilmektedir. EGM de bu maddeyi gerekçe göstererek bekçilerin kimlik sorma yetkisinin bulunduğunu ve hatta suçüstü halinde gözaltı yaparak karakola teslim etme yetkilerinin de bulunduğunu ifade etti.

Bekçilerin kimlik sorma yetkileri ilgili mevzuatlara göre mevcuttur. Ancak bu yetkinin kötüye kullanılmaması ve vatandaşa da huzursuzluk verilmemesi gereklidir. Böylesi bir durum söz konusu olduğunda konu yargıya intikal edecek ve gerekli karar verilecektir.

Yorumlar (0)