Eğitim Seviyesi Askerlik Süresini Etkilemeyecek

Çıkarılan son bedelli askerlik düzenlemesinin ardından yeni askerlik düzenlemesinin hayata geçirilmesi için kollar sıvandı.

GENEL 03.11.2018, 23:30
Eğitim Seviyesi Askerlik Süresini Etkilemeyecek

Eğitim Araçsallaştırılmayacak 
Çıkarılan son bedelli askerlik düzenlemesine 700 binin üzerinde kişi başvurdu. Gerek askere gidecek kişiler gerekse de devlet açısından sorun oluşturan bu durum hakkında gerekli adımlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından atıldı. Bu yeni düzenlemelere göre tüm herkese tek tip askerlik düzenlemesi hayata geçirilecek. Bu sayede gençler askere geç gitmek için üniversiteye kayıt durumunda kalmayacaklar. Bunun yerine biran evvel askerliği yaparak önlerine bakmak isteyeceklerdir. 

Tek tip askerlik düzenlemesi eğitim kalitesinin de artmasını sağlayacak. Nitekim sırf askere gitmemek için üniversiteye ve bilhassa yüksek lisansa kayıt yaptıran öğrenciler kalmayacak. Bu da eğitimin kalitesinin artmasını sağlayacak. Üniversitelerde görev yapan akademisyenler de bu düzenlemeye oldukça olumlu bakıyor. Ayrıca bu düzenlemenin meslek liselerini de canlandıracağı düşünülüyor. 

Nasıl Bir Sistem Olacak?
Yeni getirilecek olan askerlik sisteminin nasıl olacağı konusunda henüz net bir açıklama bulunmuyor. Ancak Milli Savunma Bakanlığı bu konu üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar tamamlanıp Cumhurbaşkanı’na sunulduğu zaman kamuoyuna da açıklama yapılacaktır. 

Ancak daha önce dile getirilen iddialara göre askerlik tüm herkes için 9 ay olacak ve dileyen 3 aydan sonrası için bedelini ödeyerek terhis olma imkânını elde edecek. Ancak bu konu ile ilgili detayların henüz netleşmediğini belirtelim.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)