E-Kpss ile Memur Alımı İçin Kurumlardan Talepler Toplanıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından kurumlardan toplanan engelli personel alımı talepleri 700'u geçti.

GENEL 05.11.2019, 21:53 09.11.2019, 22:33
E-Kpss ile Memur Alımı İçin Kurumlardan Talepler Toplanıyor

Engelli Ataması Artıyor
Kamu kurumlarında engelli personel çalıştırma zorunluluğu vardır. Bu sebeple yapılan her merkezi atama aynı zamanda engelli personel alımı anlamına geliyor. Kamu kurumları tarafından yapılan merkezi alımlar bakanlığa bildirilirken engelli personel alımları da netleşmektedir. Şu ana kadar en az 700 engelli personel alımı için kadro açılmıştır. Alımların bu Aralık ayında yapılması planlanıyor. Aralık ayında yetişmezse bile 2020 yılı başında alımlar yapılacaktır. 

Engelli Ataması Kura ile Yapılacak
Engelli kişiler e-kpss sınavına girmektedir. Buradan aldıkları puanla kamu personeli alımlarına başvurabilirler. Başvurusu kabul edilenler arasında çekilecek olan kura ile alım yapılacaktır. 
Aralık ayında yapılacak olan atamalar için 2018 E-KPSS puanı kullanılacaktır. 2020 e-kpss yapılana kadarki tüm alımlarda 2018 kpss puanı kullanılacaktır.

Engelliler Konfederasyon Başkanlığı tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı'na geçtiğimiz günlerde ziyarette bulunuldu. Bu ziyaret ile engelli memur atamalarının yapılması istendi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, bu talebin karşılanması için adımların atılmaya başlandığını söyledi. Kamu kurumlarına gönderdikleri yazı ile kadro taleplerini toplamaya başladıklarını söyledi. Bu şekilde alınan taleplerin toplamı ile engelli memur alımı kontenjanı belli olacaktır. 

İşte bu sebeplerden ötürü engelli memur kontenjanı henüz belli değildir. Ancak taleplerin toplaması ile sayının 700'ü aşması bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Emine biber 1 yıl önce
Ekpss sınavı olmasın engellilere bi fırsat verilsin
Mustafa kacar 1 yıl önce
Kpss sınavı olmadan vatandaşları ışe alım olsun