Dünya Ticaret Örgütü'nden Uyarı: Milyonlarca İş Kaybı Olabilir

Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü olarak görev yapan Roberto Azevedo, politikacılar arasındaki gerilimin giderilmemesi durumunda milyonlarca iş kaybının olabileceğini belirtti.

Dünya Ticaret Örgütü'nden Uyarı: Milyonlarca İş Kaybı Olabilir

Zincirleme Etki Yaratabilir
Azevedo, dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yaşanan ticaret savaşlarının çok ciddi zararlara neden olabileceğini belirtti. Her ne kadar ülke adı vermese de politikacıların daha ılımlı adımlar atması gerektiğini ifade etti. Bu gerginliğin devam etmesi durumunda şirketlerin, çilerin ve hatta ülkelerin zor durumda kalabileceğini belirten Azevedo milyonlarca iş kaybı olabileceğini de ekledi.

Azevedo her ne kadar son konuşmasında isim vermese de daha önceki konuşmalarında doğrudan ABD ile Çin gerilimine işaret etmişti. ABD’nin ithal ürünlere %20 oranında vergi koymasının ardından Çin’den gelen karşı hamle ile birlikte kriz daha da büyümüştü. Hali hazırda iki taraftan da herhangi bir yumuşama ibaresinin gelmemesi de yatırımcıları tedirgin etmektedir. 

Dünya Ticaret Örgütü

Ayakta kalabilmek için büyümesi gereken şirketlerin ise farklı mecralara kayması söz konusu olabilecektir. bu süreçte de pek çok şirket işine son verecekken ekonomiler de küçülmeye başlayacaktır. İşte böylesi bir sorunla karşılaşmamak adına ülkelerin daha ılımlı politikalar geliştirmeleri gerekiyor. Yaşanacak böylesi bir krizden en çok gelişmekte olan ülkeler ve gelişmemiş ülkeler etkilenecektir. Gelişmiş ülkeler de bu sorundan etkilenecek olsa da diğer ülkelere nazaran etkilerin boyutları daha sınırlı kalacaktır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE