Dünya Engelliler Gününde Mesaj "Engelsiz Yaşam"

Bugün Dünya Engelliler Günü farklı temalar ile gündeme geldi. En önemli mesaj ise engelsiz yaşam için bir arada olunduğudur. Bir gün değil her gün, engelsiz yaşam ile mücadele…

Dünya Engelliler Gününde Mesaj "Engelsiz Yaşam"

Birleşmiş Milletler 1981 İlanı
1981 yılında 3 Aralık dünya Engelliler Günü ilan edilmiştir. Evrensel olarak farklılığı anımsatmak amacı ile bu şekilde bir gün oluşturulmuştur. Yani onların farkına varmak adına, ötekileştirilmelerinin önüne geçmek adına engelli günü kutlamalar yapılmaktadır.

İlk ilan edilmesinin ardından 2007’ya kadar Uluslarası Engelliler Günü olarak anılıyordu. Ancak sonrasında ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak anılmaya başlandı. Uzun yıllar boyunca, bu günün anılmasında engellilerin engelsiz yaşam ile mücadelesinde onlara destek olmak yataktadır.

2018 Teması: Engelli Bireylerin Güçlendirilmesi ve Kapsayıcılığın ve Eşitliğin Sağlanması
Her sene için belirlenmiş olan temalar var. 2018 yılı engelliler günü teması bireylerin güçlendirilmesi ve kapsayıcılığın, eşitliğin sağlanması üzerinedir. Her yıl için belirlenen temalar üzerinden dikkat çekerek, onların ötekileştirilmemesi adına gerekenler yapılacak.

Sosyal yaşamda yer almaları;
Onların en önemli engelleri, sosyal yaşamda yer alamıyor olmaları. Bu engeli yaratanlar onlar değil. Sosyal yaşamda aramızda yer almaları için gereken çalışmaların her alanda yapılması şart. Bunun için engelli bireylerin güçlendirilmesi ve her alanda yer almalarını sağlamak adına kapsayıcılığının arttırılması şart. Engeller ile mücadele günü engelliler haftası çalışmalarla anılacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE