DSÖ’den Üzen Açıklama: Aşı Geliştirmek Çok Zor

DSÖ, korona virüsün çok aldatıcı bir virüs olduğunu belirterek aşı geliştirmenin çok zor olduğunu açıkladı.

GENEL 12.05.2020, 23:50 22.06.2020, 21:21
DSÖ’den Üzen Açıklama: Aşı Geliştirmek Çok Zor

Sürekli Mutasyona Uğruyor

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor. Şu anda tüm dünyanın gündemi olan korona virüse karşı aşı geliştirmek için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Yapılan çalışmalar, salgının gidişatı, hastalığın yeni belirtileri, iyi gelen yöntem ya da ilaçlar gibi tüm gelişmeler dünya kamuoyu ile paylaşılıyor. Böylece ülkelerin salgınla daha iyi mücadele etmesi hedefleniyor. 

DSÖ tarafından yapılan son açıklama ise aşı çalışmaları oldu. Ancak sevindiren haber beklenirken, üzücü haber geldi. DSÖ sözcüsü Margaret Harris internet ortamında düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Kovid 19’un zararlarını azaltan ya da süresini kısaltan ilaçlar bulunmuştur. Bu tedavi yöntemlerinden daha fazla bilgi alınması için çalışmalar devam ediyor. Veriler pozitif olsa da henüz yüzde 100 kullanıma hazır değildir. 

Aşı Geliştirmek Zor Olacak

Harris, bu virüsün çok aldatıcı bir virüs olduğunu söyleyerek aşı geliştirmenin zorluğunu açıkladı. Virüs değişken olduğu için sürekli mutasyona uğrayabiliyor. Yeni virüsü tanımak ve sonrasında aşı çalışmalarını yeniden şekillendirmek gerekiyor. İşte bu durum sürecin ilerlemesine engel oluyor.

Virüs ABD’de en yaygın günlerini yaşarken, bir kötü haber de Afrika’dan geldi. Afrika’da görülen vaka sayısı her geçen artmaya başladı. İmkanların kısıtlı olduğu bu coğrafyada kayıp oranı yüksek olabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)