Doktorlar Ameliyat Yapmaktan Çekiniyor

Kendisi de kadın doğum uzmanı olan CHP'li milletvekili Çetin Arık, baskılardan ötürü 10 yıl sonra ameliyat yapacak doktor bulunamayacağını belirtti.

Doktorlar Ameliyat Yapmaktan Çekiniyor

Sağlıkta Şiddet Her Geçen Gün Artıyor
CHP Kayseri Milletvekili olarak Meclis'te bulunan doktor Çetin Arık, doktorların ciddi bir baskı altında bulunduklarını aktardı. Fiziksel ve sözlü şiddete maruz kalan doktorlar basın ve yayın organlarında çıkan yalan haberler ile de sıkıntıya giriyor. İşte tüm bu sebeplerden ötürü Arık 10 yıl sonra ameliyat yapacak doktor bulunamayacağını ifade etti.

Arık, kendisinin de böylesi vakalarla karşılaştığını belirtti ve şiddeti önleyecek yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesinin hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti. Sadece doktorlar açısından değil hastalar için de bu yasa hayati öneme sahip olacak.

Tutuklama Yapılabilecek
Mevcut düzenlemelere göre doktorlara ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan şiddete verilecek cezalar ve uygulanacak tedbirler artırılıyor. Buna göre doktorlara şiddet uygulayan kişiler mahkeme tarafından serbest bırakılmayacak. Bunun yerine tutuklu bir şekilde yargılaması yapılabilecek. Bu düzenleme şiddet uygulama niyeti olanları caydırmaya yönelik olarak geliştirildi. Böylelikle sağlıkta şiddet büyük oranda azaltılacak. Ancak bu düzenleme tek başına yeterli olmayacaktır. Buna ek olarak vatandaşlara yönelik olarak bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Özellikle hastanelerde bu konuya yönelik afişler ve görseller hazırlanmalıdır. Tüm bu tedbirler ile sağlıkta şiddet sıfırlanmasa da en aza indirgenebilecektir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE