Doğum Yapan Anneye Verilen Para Yardımları

Devlet vatandaşlara çok sayıda kalem altında maddi yardım sağlamaktadır. Doğum yapan anneye, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere, geliri olmayan vatandaşlara sunulan yardımlar milyarları bulmaktadır. Devleti sunduğu bu imkanlardan bir tanesi de doğum yapan anneye gösterilen imkanlar, verilen maddi yardımlardır. Günümüz şartlarında enflasyon farkıyla birlikte doğum yapan bir anne ne kadar yardım alıyor? İşte tüm detaylar haberimizde.

GENEL 28.09.2019, 18:30 28.09.2019, 18:53
Doğum Yapan Anneye Verilen Para Yardımları

Türkiye'de öğrencilere, yaşlılara, engelli bireylere, doğum yapan annelere birçok maddi destek sağlanıyor. Vatandaşlara sağlanan destekler her yıl düzenli olarak da artıyor. Devletin yardımlarından payını alan annelere Çocuk parası, doğum yardımı, süt ve emzirme parası, yarım gün çalışma desteği, ve kreş yardımı veriliyor. Çalışan anne maaş alıyorsa bu durum maaşa göre artış gösteriyor.

Ülkemizin mevcut nufüs politikalarından olan çocuk sayısını artırarak 2050 yıllarında genç ve çalışan nüfusu diri tutup ekonomiyi çöküntüye uğratmama politikası kapsamında doğum oranları artırılmaya çalışılmaktadır. Doğum oranını artırmak için de ailelere bir takım cazip yardımlar yapılıyor.

Tüm annelere sunulan ve çok bilinen yardımlardan birisi yeni doğum parasıdır. İlk çocuk için 300 Türk lirası, ikincisi için 400 Türk lirası ve üçüncü çocuk için 600 Türk lirası devlet yardımı ödeniyor. Bu yardıma başvuruda bulunmak isteyen anneler Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara müracaat ediyor. E-devlet üzerinden de başvuruları alınan bu yardıma TC kimlik numarasıyla Aile Bakanlığı'nın internet sitesinden de başvuru yapılabiliyor.

Doğum yapan annelere ödenen yardımlardan biri de resmi adıyla emzirme ödeneği halk arasında süt parası olarak bilinen yardımdır. 178 lira olan yardım için ebeveynlerden birinin sigortalı olması gerekiyor. Anne sigortalı değilse para, sigortalı babaya veriliyor. Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların SGK'ya müracaat etmesi gerekmektedir. 

Annelere verilen yardımlardan bir tanesi de rapor parasıdır. Doğum parasının taban miktarı 6367 lira olarak belirlenmiştir. Asgari ücretle çalışan bir anne rapor(doğum) parası kalemi altında 6367 lira para yardımı almaktadır. Maaşa göre hesaplanan bu yardım, maaş arttıkça artmaktadır.

Yapılan tüm yardımları asgari ücretli bir anneye göre hesaplayalım. Anne evli ve eşi çalışan ayda 2.020 lira asgari ücret alıyor olsun. 112 günden hesaplanan doğum parası 6367 lira veriliyor. İlk çocuk yardımı ise 300 liradır. Süt parası ise 178 lira olduğunu söylemiştik. İlk doğumunu yapan bir anne maaşı hariç toplam 6.845 Türk lirası yardım alabilmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Zeynep 11 ay önce
butun yardımlar çalışan annelere ev hanımları Doğum yapıyor bı Defaya mahsus yardım yapılıyor oda bır aylık masraflarına yetmıyor ikiz cocuklara HIc yetmıyor ınsafa gelın