Disiplin Soruşturma Evrakları 101 Yıl Geçmedikçe İmha Edilemez

Devlet memurlarının görev süresi içinde geçirdiği inceleme ve soruşturmalara ilişkin evraklar 101 yıl geçmedikçe imha edilemeyecektir.

GENEL 21.02.2019, 08:25 21.02.2019, 08:20
Disiplin Soruşturma Evrakları 101 Yıl Geçmedikçe İmha Edilemez

İlgili Mevzuat

Bir devlet memuru hakkında açılan soruşturma evraklarının imhası için kurumuna başvuru yapmış ve ret yanıtı almıştır. Bunun üzerine Kişisel Verilerin Korunması Kurumuna başvuru yapılmıştır. 
Kişisel Verilerin Korunması Kanuna göre işlenme sebebi ortadan kalkan veri ilgilinin talebiyle silinebilir. DMK’ya göre ise her memur için bir özlük dosyası tutulur ve memurla ilgili hususlar buraya işlenir. Memurun görevi sona erse bile özlük dosyası kurum tarafından saklanır. Devlet Arşiv Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereği memurun sicil dosyası son işlem tarihinden itibaren 101 yıl geçmesiyle imha edilebilir.

Sicil Dosyasında Bilgiler Muhafaza Edilecek

Hukuki olay ve ilgili mevzuat birlikte değerlendirilerek Kişisel Verilerin Korunması Kurumu kararını vermiştir. İlgilinin talebi değerlendirilmiş ve verilerin işlenmesi gereken sebeplerin henüz ortadan kalkmadığı görülmüştür. Bu yüzden şikayette bulunan kişiye ilişkin verilerin kurum tarafından kaldırılmaması hukuka uygundur. Bu veriler 101 yıl saklandıktan sonra kaldırılabilecektir.

Bu karar halen memuriyet görevi devam eden memurların hakkında yürütülen inceleme ve soruşturmalara ilişkin evrakların imhası için örnek olacaktır. Soruşturma sona erse dahi memurun özlük dosyasında bu bilgiler muhafaza edilir. Yalnızca 101 yıllık sürenin dolması halinde kanun gereği artık gerek kalmayarak silinmesinde bir sakınca görülmeyecektir. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@