Dikkat Kredi Kartı Bilgileriniz Çalınabilir

Özellikle sosyal medya kanalını kullanarak kredi kartı bilgileri hedef alınmakta ve tüketiciler dolandırılmaktadır.

GENEL 09.02.2020, 22:40
Dikkat Kredi Kartı Bilgileriniz Çalınabilir

Resmi Makamların Logoları Kullanılıyor

Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıkların logoları kullanılarak tüketicilerin kredi kartı bilgilerinin çalınması amaçlanmaktadır. Son zamanlarda tüketicilere bu doğrultuda gönderiler yapılmaya devam ediyor. Kredi kartı aidatlarının geri alınabileceği ifade ediliyor ve tüketiciler yeni web sayfalarına yönlendiriliyor. Bu yeni sitelere yönlendirilen kişilerin kredi kartı bilgileri istenmekte ve ardından da bilgiler çalınmaktadır.

Uzmanlar ise kredi kartı bilgilerinin korunması gerektiğini ifade ediyor. Son zamanlarda sosyal medya hesaplarından istemsiz mesajlar gönderilmektedir. İşte bu yöntemlerle kredi kartı bilgilerinin çalınması hedefleniyor. Dolayısıyla tüketicilerin bu tür mesajlara itibar etmemeleri gerekiyor.

Kredi kartı aidatları alınabiliyor mu sorusu da tüketiciler tarafından soruluyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki bankalar müşterilerine aidatsız kart sunmak zorundadır. Ancak çoğu banka bunu uygulamadan müşterilerinden ücret alma yoluna gitmektedir. İşte bu durumda tüketici hakem heyetine başvuru yapılmalıdır. Yapılacak başvurunun ardından bankalar zorunlu olarak aidat ücretlerini ödemek zorunda kalacaktır. Ödenmemesi durumunda suç işlemiş olacaklardır. Bu nedenle daha ağır yaptırımlara maruz bırakılmaları söz konusu olacaktır.

Bazı bankalar ise aidat ücretlerini iade etmek yerine aidatsız kartlar sunmak ya da bonus hediye etmek yollarına başvurabiliyor. Ancak bunun müşteriler tarafından kabul edilmesi gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Bankaların zorunlu olarak ücret iade etmeleri gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)