Dicle Üniversitesindeki HIV Olayında Savcılık Soruşturma Başlattı

Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde HIV virüsü taşıyan hastanın doğum ameliyatına giren asistanın eline iğne batmıştı. Bu olay üzerine asistan şikayetçi oldu ve savcılık tarafından soruşturma başlattı.

GENEL 04.01.2018, 10:01
Dicle Üniversitesindeki HIV Olayında Savcılık Soruşturma Başlattı

HIV Skandalına Savcılık Soruşturma Başlattı

Geçtiğimiz günlerde Dicle Üniversitesi’nde bir skandal yaşanmıştı. HIV virüsü taşıyan kadının ameliyatına görevli doktorlar girmek istememişti. Daha sonra bu ameliyata 3 aylık evli kadın asistan D.D. girmişti. Ameliyat sırasında koruyucu eldiven kullanılmasına rağmen asistanın eline ameliyat sırasında iğne batmıştı. HIV şüphesi ile gerekli önlemler alınan asistan, istirahat için evine gönderilmişti. 

Adli Soruşturma Başlatıldı

Yaşanan olay üzerine ameliyata girmeyen doktorlar için idari soruşturma başlatılmıştı. Şimdi de asistan D.D.’nin şikayeti üzerine adli soruşturma başlatıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında ameliyata giren çalışanların tanıklık yapmaları için yazı yazdı. Taksirle yaralama ve adam öldürmeye teşebbüs suçlamalarından soruşturma devam ediyor. 

Hastanın Diğer Çocukları Sağlıklı

Olay üzerine hastaneden açıklama geldi ve HIV taşıyan kadın hastanın 6 yıldır bu hastanede takipli hasta olduğu açıklandı. Kadının ve eşinin birlikte tedavi gördüklerini açıkladı. Ailenin daha önce dünyaya gelen iki çocuğunda HIV virüsü olmadığı açıklandı. Bu bebeklerde doğumdan sonra yapılan ilaç tedavisi sonrasında virüse rastlanmadığı açıklandı. 

İğne ile HIV bulaşma riskinin yüzde 5 olduğunu söyleyen yetkililer, ilk 4 saat içinde yapılan koruyucu iğne ile bu riskin de yüzde 90 engellenebildiğini ifade ettiler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@