Devlette Part Time Çalışma İmkanı Gelecek

Yüksek işsizlik rakamlarını düşürmek için başlatılan istihdam seferberliğinde devlette part time iş fırsatı ile yeni imkanlar yaratılacak.

GENEL 31.07.2018, 20:47
Devlette Part Time Çalışma İmkanı Gelecek

Artı Hizmet Noktaları Kurulacak

Türkiye İş Kurumu yeni sisteme göre yapılandırılarak illerde artı hizmet noktası kurulacak. Bu noktalarda öğrencilerin iş bulması için hizmet sunulacak. Böylece okuldan mezun olan öğrencinin iş hayatına atılması kolaylaştırılacak. Bu noktalarda hizmet veren meslek danışmanları gruplara göre uzmanlaşarak faaliyet gösterecek. Gençlere kamu kurum ve kuruluşlarında part time olarak çalışma imkanı sağlanacak. Kariyer danışmanlığı yöntemi ile gençlerin ve kadınların iş gücüne katılımı arttırılacak.

İstihdamda Hedef %54

Hükümet kanadından gelecekteki 5 yıl için 5 milyon istihdam ilavesi sözü verildi. Bu kapsamda çalışmalar da başladı. Hedeflere göre 2023 yılında istidam oranı %54’e çıkarılırken, kadının işgücüne katılım oranı ise %41’e çıkarılacak.

Bu hedeflere ulaşmak için yeni plan devreye sokuluyor. Esnek çalışma modellerinin uygulanması ile hizmet sektöründe kalite arttırılacak. Gençlerin kamu kurum ve kuruluşlarında part time olarak çalışması ve iş hayatı ile bağlantı kurması sağlanacak. Meslekler arası geçişe hazırlanacaklar.

Hizmet merkezlerinin sayısı arttırılarak işçi ve işverenin buluşması sağlanacak. Gençlerin tecrübe kazanması için kurs ve programlar arttırılacak. REKLAM

ads by AdMatic

Uluslararası işgücü ve yurtdışındaki Türk işgücü için izleme ve değerlendirme sistemi ile daha organize takipler yapılacak. İşbaşı eğitim programları meslek gruplarına göre yeniden şekillendirilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)