Devlet Korumasındaki 2.183 Kişiyi Kamuya Atanıyor

Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapan Zehra Zümrüt Selçuk 10 Ekim Perşembe günü devlet korumasındaki gençlerin kamuya atanmak için tercih yapmaya başlayacaklarını aktardı.

GENEL 12.10.2019, 19:46 16.10.2019, 11:53
Devlet Korumasındaki 2.183 Kişiyi Kamuya Atanıyor

Tercih İşlemleri 
Ülkemizde çeşitli nedenlerden ötürü ailelerinden ayrılmış ve koruma altına aşınmış çok sayıda genç bulunuyor. Son derece dezavantajlı bir durumda olan bu çocuklara devletimiz sahip çıkmakta ve barınmadan eğitime kadar pek çok ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Böylelikle topluma kazandırılmaya çalışılan gençlerimiz için kamuda da özel kadrolar ihdas edilmektedir. Bu sayede sahip oldukları dezavantajlı durumu lehlerine çevirebilmeleri için fırsat sunulmaktadır. 

Devlet yurtlarında ve sevgi evlerinde büyüyerek yetişen gençlerimiz için 10 Ekim tarihi itibariyle kamuya atama tercihleri yapılacağı Bakan Selçuk tarafından ifade edildi. Toplamda 2.183 kişi bu kapsamda kamuda istihdam edilecek. İlköğretim mezunlarına 932 kadro ortaöğretim mezunlarına 978 kadro, ön lisans mezunlarına 140 kadro ve son olarak da lisans mezunlarına 133 kadro tahsis edilmiştir. 

Başvuru yapmak isteyen gençler E Devlet üzerinden tercih işlemlerini yapabilirler. Tercih süreci tamamlandıktan sonra ise atamalar kura ile gerçekleştirilecektir. Tercihler 21 Ekim 2019 saat 23.59’da sona erecek. Devlet Personel Başkanlığı tercih işlemleri ile ilgili adayları bilgilendirmek için kılavuz yayınlayacak. Bu kılavuzu detaylı bir şekilde inceleyerek adaylar başvurularını yapabilirler. Mağduriyet yaşanmaması adına başvuru sürecinde dikkatli olunması gereklidir. Eksik bilgi ve belge verilmesi söz konusu olursa atamanın iptali ile sonuçlanması söz konusu olabilir. 

Lisans Mezunlarına Özel Kadro 
Devlet koruması altında yetişen ve üniversite mezunu olmayı başaran gençlerimize özel kadro tahsis edilmemekteydi. Durum böyle olunca dezavantajlı olan gençlerimiz diğer adaylarla birlikte yarışmak durumunda kalıyordu. İşte bu da çeşitli sorunları beraberinde getiriyordu. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte lisans mezunu olan koruma altındaki gençlerimiz de kendi alanlarında istihdam edilme imkanına kavuştu. Böylelikle gençlerimiz kendi alanlarında istihdam edilme imkanına da kavuşmuş oldu. Örnek olarak verecek olursak avukat, mühendis, mimar gibi meslek sahibi olanlar bu alanlarda kamuda istihdam edilecek. Rekabet ise diğerlerine göre daha hafif olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)