Ders Görevlerinin Yapılmış Sayılacağı Durumlar Yeniden Düzenlenmelidir

Devlet işi için görevlendirilen öğretmene, kendi kadrosunda çalışıyor olsaydı ne kadar ek ders ücreti alacaksa o ücret ödenmelidir.

GENEL 26.06.2019, 23:08 12.08.2019, 23:33
Ders Görevlerinin Yapılmış Sayılacağı Durumlar Yeniden Düzenlenmelidir

Ders Görevi Hangi Hallerde Yapılmış Sayılır?
Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerine fiilen görev yapması halinde ek ders ücret ödenmektedir. Ancak kanunla ders görevinin yapılmış sayılacağı istisnai haller düzenlenmiştir. Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere bu hallerde ek ders ücreti ödenecektir. Yurt içinde düzenlenen gezi, konferans, seminer gibi etkinliklerde görevlendirilenler, il düzeyinde kutlanan milli ve mahalli bayramlarda görevli olanlar ve hazırlık çalışmalarına katılanlar, bakanlık tarafından verilen görevler, yarıyıl ve yaz tatilinde yapılan görevlendirmeler gibi hallerde öğretmenler kendi görevini yapıyormuş gibi ek ders ücretleri ödenecektir. Kendi kurumunda çalışıyor olsaydı ne kadar ek ders ücreti alacaksa bu hallerde de aynı miktarda ek ders ücretini alacaktır.

Ancak yine de uygulamada hangi hallerde ders görevinin yapılmış sayılacağı ve ücrete hak kazanılacağı sıklıkla MEB’e sorulmaktadır. MEB’in 2007/19 nolu genelgesi ve görüş yazıları ile konu aydınlatılmaya çalışılmaktadır. 

Örneğin kitap inceleme komisyonları ile çeşitli sportif faaliyetlere katılmak üzere sporcu veya hakem olarak görevlendirilen öğretmenler ek ders ücreti alabilecek midir? İşte bu konuda MEB görüş yazısı yayımlamıştır. MEB mevzuatta bu konuya ilişkin bir düzenleme olmadığı için ek ders ücretlerinin ödenemeyeceğini belirtmiştir. Mevzuatta destekleme ve yetiştirme kursları gibi düzenlemeler de yoktur. Bu yüzden mevzuat güncellenmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)