Depremzedelerin Elektrik ve Su Faturaları Ertelenecek

Elazığ’da yaşanan depremden ötürü elektrik ve doğalgaz faturalarının tahsilatı 90 gün süreyle ertelenecek.

GENEL 01.02.2020, 09:18 04.02.2020, 00:02
Depremzedelerin Elektrik ve Su Faturaları Ertelenecek

Ödeme Kolaylığı Sağlanacak

Enerji ve tabii kaynaklar bakanı Fatih Dönmez, Elazığ’da yaşanan depremden dolayı vatandaşlara kolaylık sağlayacaklarını açıkladı. Deprem bölgesinde elektrik ve doğalgaz faturalarının düzenlenmesinin 2 hafta sonra yapılacağını söyledi. Faturalar düzenlense bile hemen tahsilat istenmeyecektir. Vatandaşlar mevcut faturalarını 90 gün sonra ödeyecektir. Bu süre içinde gecikme faizi işlemeyecek ve fatura ödememekten ötürü kesinti yaşanmayacaktır. 

Deprem Yaraları Sarılmaya Çalışılıyor

Elazığ’da yaşanan deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya’da can ve mal kayıpları görülmüştü. 45 vatandaş göçük altından sağ çıkarılmıştır. 41 vatandaş ise depremde hayata kaybetmiştir. Deprem sonrası 1607 vatandaş hastanelere başvurmuştur. Bunlardan 16’sı yoğun bakımda olmak üzere 84 kişinin tedavisi halen devam etmektedir. Diğerleri ise sağlığına kavuştuğu için taburcu edilmiştir.

Depremzedeler için 25 bin çadır kurulurken, 50 bin kişilik sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Hükümet tarafından depremde zarar gören vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Bakanlıklar bazında da vatandaşa çeşitli kolaylıklar sağlanıyor.

Çok sayıda vatandaş ise evi depremde yıkıldığı için mali olarak zor günler geçiriyor. İşte bu vatandaşlara hükümet kanadından da destek sağlanıyor. Deprem bölgesine aktarılan kaynaklar ile depremzedelerin ihtiyaçları karşılanıyor. Konut ve eşya gibi pek çok sıkıntısı olan vatandaşlar yeni bir düzen kurana kadar faturalarını ertelemiş olacaklardır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)