Depremde İletişim Sağlayamayan Operatörlere Ceza

Elazığ depreminde ülkemizde faaliyet gösteren 3 operatör de iletişim sağlayamadığı için 14.3 milyar lira ceza kesildi.

GENEL 22.02.2020, 17:30
Depremde İletişim Sağlayamayan Operatörlere Ceza

Ülkemizde şu anda 3 GSM operatörü faaliyet göstermektedir. Bu operatörlerin hepsi de Elazığ depreminin olduğu gün iletişim kopukluklarına neden olmuştu. Kopukluktan ötürü depremzedeler yardım çağıramamış, insanlar yakınlarından haber alamamıştı. İletişim olmadığı için yardımlar götürülürken sorun yaşanmıştı.

Elektronik Haberleşme Kanunu gereğince GSM operatörlerin olası bir afet durumunda haberleşmenin aksamaması için gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir. Eğer bu tedbirler alınmaz ise bu durumda para cezasına çarptırılmaları kanunda kararlaştırılmıştır.

En Büyük Ceza Türk Telekom’a 

3 GSM operatörü de yaptıkları kesinti için para cezasına çarptırıldı. En düşük ceza Turkcell’e verilirken toplam ceza tutarı 2 milyon 90 bin lira oldu. Vodafone’a 2 milyon 459 bin lira ceza verilirken Türk Telekom’a 9 milyon liralık bir ceza verildi.

İstanbul’da gerçekleşen Silivri depreminde ve Elazığ’da gerçekleşen depremde insanlar büyük mağduriyetler yaşamışlardı. Hem telefon hem de internet hatlarında yaşanan sorunlar nedeniyle uzun bir süre iletişim sağlanamamıştı. Türk Telekom’da yaşanan kesinti süresi bir günü geçmiş ve 27 saate ulaşmıştı. Ayrıca yetkili makamlardan izin almadan radyo erişim şebekelerinde kesintiler yapılmıştı. Bu kesintiler nedeniyle de Türk Telekom’a ayrı bir ceza verildi. Bu cezaların caydırıcı olması umut ediliyor. Aksi takdirde olası afet durumlarında iletişim ciddi manada sıkıntıya girmeye devam edecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)