Denetmen Yardımcısı Nasıl Olunur

Pek çok yerde iş imkanı olan denetmen yardımcısı mesleği için aradığınız bilgiyi burada bulacaksınız.

GENEL 03.04.2019, 22:25 04.04.2019, 15:29
Denetmen Yardımcısı Nasıl Olunur

Denetmen Yardımcılığı
Denetmen yardımcısının temel görevi denetim yapmaktır. Bu yüzden kendi alanında yeterince bilgili ve deneyimli olmalıdır. Ayrıca tarafsız ve bağımsız davranarak denetimlerde objektif bir gözle bakmalıdır. Kamu düzeninin sağlanması ve kuralların uygulanması için denetmenler kilit noktadır. Denetmen yardımcıları da denetmen olma yolunda yükselen kişilerdir. 

Denetim yapılan alana göre denetmen yardımcılığı mesleği oldukça çeşitlidir. Vergi denetmen yardımcısı, SGK denetmen yardımcısı gibi çeşitli kolları vardır.

Denetçi Türleri 
Bağımsız denetçiler, iç denetçiler ve kamu denetçisi olmak üzere 3 çeşit denetçi vardır. Bağımsız denetçiler kendi adları ve hesaplarına çalışır. İç denetçiler bir oluşumun içindeki düzeni sağlarlar. Kamu denetçileri ise devlet adına denetim yapar. Kamu denetçileri genellikle müfettiş olarak anılırlar.

Günümüzde genellikle kamu denetçiliği tercih edilir. Bunun için gerekli eğitim şartı sağlandıktan sonra kurumlar tarafından açılan sınavlara ya da KPSS’ye girerek başarılı olmak gerekir. Ancak 35 yaş doldurulmamış olunmalıdır. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar sözlü sınava alınacaktır. Burada da başarılı olanlar güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almaları halinde işbaşı yapabilecektir.

Denetçi Yardımcısı Maaşları
Denetçi yardımcılığı mesleği kamu alanında icra ediliyorsa memur maaşı alınacaktır. bağımsız denetçiler kendi çalışma tempolarına göre kazanç sağlarken, iç denetçiler ise özel sektörde öngörülen maaşlarla çalışırlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)