Danıştay Sözlü Sınavda Kayıt Yapılmamasını Göz Ardı Etti

Danıştay Başkanlığı kamu personeli alımı sözlü sınavında düşük not aldığı gerekçesiyle dava açan bir kişi hakkında verdiği kararda kamera kaydı yapılmamasını değerlendirmeye almadı.

GENEL 28.01.2020, 22:41 29.01.2020, 08:49
Danıştay Sözlü Sınavda Kayıt Yapılmamasını Göz Ardı Etti

Jürilerin Not Alması Yeterli Görüldü

Kamu personeli alımlarında yapılan sözlü sınavlar esnasında kimi zaman kamera ve ses kaydı yapılsa da çoğu zaman böyle bir sistem kurulmamaktadır. Böylesi durumlarda jürinin insafına terk edilen adaylar mahkemelerde haklarını aramak istediklerinde herhangi bir delil ileri sürememektedir. Teknolojinin oldukça geliştiği ve nerdeyse herkesin cebinde kamera olduğu bir dönemde böylesi bir durumun yaşanması da adalet duygusunu maalesef ki zedelemektedir.

Son olarak yaşanan bir mülakat sonrasında yargıya başvuran personel adayı kamera kaydının bulunmadığını ve nesnel bir değerlendirme yapmanın mümkün olmadığını dile getirdi. Ancak Danıştay kamera kaydı hususunu göz ardı ederek kararını verdi. Kararda jürinin aldığı notlar delil olarak kabul edildi. Adaylar açısından bakıldığında ise bu durumun hiç de nesnel olmadığı açık bir şekilde ortadadır.

Son yıllar içerisinde sözlü sınavları geliştirmek ve daha nesnel bir hale getirmek için çalışmalar yapılmış ve önemli bir mesafe de kar edilmiş olmasına rağmen halen daha alınacak yollar olduğu görülmektedir. Bu konuda hem mevzuat hem de personel eğitimi konularında iyileştirme yapılmalıdır. Ancak bu sayede işin gerektirdiği ve liyakate uygun bir şekilde personel alımı gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)