Danıştay Kararları Mevzuat İnternet Adresine Bildirilmelidir

Danıştay Başkanlığı tarafından alınan kararların mevzuat internet adresine bildirilmemesi çok büyük mağduriyetlere neden olabilmektedir.

GENEL 19.06.2019, 23:00
Danıştay Kararları Mevzuat İnternet Adresine Bildirilmelidir

Mahalli İdareler Hakkında İptal Kararı
Danıştay Başkanlığı kendisine gelen bir dava dosyasında son derece önemli bir karara imza attı ve yönetmelik maddesini iptal etti. Söz konusu davada teknik müdür kadrolarının ilgili bölümlerden mezun olma şartı aranır şeklindeki yönetmelik hükmünün iptal edilmesi talep edilmişti. Danıştay yaptığı inceleme neticesinde mevzuatlarda böylesi bir tanımlamanın olmadığını tespit etmiştir. Bu nedenle hangi bölümlerden mezun olanların teknik müdür olabileceğinin muallak olduğu ilan edilmiştir. 

İşte bu nedenle ilgili yönetmelik maddesinin iptal edilmesi gerektiği şeklinde bir karar alındı. Böylelikle ilgili yönetmelik maddesi iptal edilerek yürürlükten kaldırılmış oldu. Ancak bu durum mevzuat gov internet adresine iletilmedi. Bu nedenle de mevzuatta olmayan, mülga bir madde yönetmelikte yer almaya devam etti. Böylesi sorunların sık sık yaşanması nedeniyle tüm herkes değişikliklerin kurumun internet adresine anlık olarak bildirilmesini talep etmektedirler. 

Alınan Danıştay kararlarının kamuya açık bir şekilde ilan edilmemiş olması da ayrı bir sıkıntı doğurmaktadır. En azından mevzuat hükümlerini iptal edilen kararların kamuoyu ile paylaşılması önem arz etmektedir. Bu sayede ilgililer haberdar olabilir ve buna göre hareket edebilir. Aksi takdirde ciddi mağduriyetler söz konusu olabilmektedir. Hem idare hem de vatandaş açısından sakıncalı olan bu durumun oluşmaması için yeni bir sisteme olan ihtiyaç su götürmez bir gerçektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Fatma sarı 1 yıl önce
Çalşıyordum aylıklarrımı alamadım aşçıllk arıyorum