Danıştay'ın GYS Sözlü Sınavları Hakkındaki Kararı

Danıştay İkinci Dairesi kamu kurumlarında görevde yükselmek için yapılan sözlü sınavların usulü hakkında önemli bir karara imza attı.

GENEL 28.03.2019, 21:20
Danıştay'ın GYS Sözlü Sınavları Hakkındaki Kararı

Sorular Önceden Hazırlanacak
Danıştay İkinci Dairesi pek çok kişinin şikayet ettiği sözlü sınavlar hakkında önemli bir karara imza attı. Verilen bu karara göre sözlü sınavlarda sorulan sorular önceden hazırlanacak. Böylelikle kişiye özel soru sorulmasının önüne geçilmiş olacak. Ayrıca her bir soruya karşın verilen jüri puanları da ayrı ayrı yazılacak. Dolayısıyla kimin kaç puan verdiği netleşmiş olacak. Böylelikle soyut bir şekilde verilen puanlar yargı denetimine takılacak. 

Sözlü sınavların kamera kaydı altına da alınması son derece önemlidir. Bu sayede itiraz mekanizmasının doğru bir şekilde işlemesi mümkün olacaktır. Ayrıca sözlü sınavlarda kişinin güvenlik soruşturmasına tabi tutulmaması da gereklidir. Zira bu durum kolluk kuvvetleri tarafından yapılmakta ve herhangi bir sorun olması durumunda bildirilmektedir. 

Danıştay Başkanlığı tarafından verilen bu karar tüm kurumları yakından ilgilendiriyor. Sözlü sınavlarda adam kayırmacılığın önüne geçmek adına bu objektif kriterlerin hayata geçirilmesi son derece önem arz etmektedir. Aksi takdirde yapılacak sözlü sınavların iptal edilmesi söz konusu olacaktır. bu tür durumlarla karşılaşılmaması adına kurumların sözlü sınavları dikkatli bir şekilde yapmalarında fayda bulunmaktadır. Düzenlemelere aykırı olarak hayata geçirilen uygulamalar ilgilileri tarafından yargıya şikayet edilebilir ve böylelikle yargı denetimi yapılabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)