Danıştay Başörtü Serbestisi Getiren Yönetmelikler Hakkında Karar verdi

Danıştay Başkanlığı, kamu personellerinin türban giymesine olanak sunan 3 yönetmelik değişikliğinin iptali hakkında açılan davada kararını verdi.

GENEL 08.12.2018, 21:10
Danıştay Başörtü Serbestisi Getiren Yönetmelikler Hakkında Karar verdi

Laikliğe Aykırı Değil
Kamu kurumlarında çalışan sivil personeller, TSK bünyesindeki üniformalı çalışanlar ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki çalışanlar için başörtü serbestisi getiren 3 farklı yönetmelik değişikliği hakkında laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay'a dava açıldı. Danıştay Başkanlığı 3 yönetmeliği de inceledi ve kararını internet üzerinden yayınladı.

Danıştay Başkanlığı laiklik ilkesinin ihlal edilmediğini tespit etti ve temel hak ve özgürlüklerinin kullanılmasında da herhangi bir orantısızlık olmadığını belirledi. Böylelikle yönetmelik değişiklikleri aynı şekilde uygulanmaya devam edecek. Konu ile ilgili itirazda bulunanlar ise AYM'ye başvuru yapabilecek.

AK Parti hükümeti tarafından çıkarılan yönetmelik değişiklikleri ile birlikte tüm kamu kurumlarında başörtüsü giymek serbest hale getirildi. Ancak polis ve asker gibi üniforma ile görev yapan meslek gruplarında başörtüsü kepin altından giyilecek ve desensiz olacak. Böylelikle üniformada sırıtacak bir durumun ortaya çıkması da engellenmek istenmiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@