Cezaevlerindeki Tüm Görüş ve Nakiller 15 Mayıs’a Kadar Ertelendi

Cezaevlerindeki tüm görüşler, aile odalarının kullanımı ve cezaevleri arasındaki nakiller 15 Mayıs’a kadar ertelendi.

GENEL 01.05.2020, 18:42 22.06.2020, 21:54
Cezaevlerindeki Tüm Görüş ve Nakiller 15 Mayıs’a Kadar Ertelendi

Bakanlık Önlemleri Genişletiyor

Adalet Bakanlığı tarafından cezaevlerinde korona virüs görülmemesi için sıkı önlemler alınmaktadır. CTE personellerine karantina uygulanmakta, evlerine gidişleri sınırlanmaktadır. Cezaevlerindeki tüm görüşleri bir süredir iptal edildi. Yalnızca avukatlar sınırlı şekilde müvekkilleri ile görüşmekteydi. Hatta af yasası çıkarıldı ve çok sayıda kişi tahliye edilidi. Buna rağmen açık ceza infaz kurumlarında kovid 19 sıçradı. Onlarca vaka görülürken, can kaybı da yaşandı. Yaşanan bu olumsuz gelişmeden sonra tedbirler daha da arttırıldı. 

Adalet Bakanlığı tarafından alınan yeni karara göre Ceza ve Tevkiflerinde kalan tüm hükümlü ve tutuklular için yeni yasaklar geldi. 15 Mayıs 2020 tarihine kadar açık ve kapalı tüm görüşler iptal edildi. Aile odalarının kullanımı yasaklandı. Cezaevleri arasında yapılacak nakiller de ertelendi. Böylece cezaevleri ile dış dünya arasındaki tüm temasların kesilmesi sağlanmaktadır. 

Cezaevlerinde Vaka Arttı

Korona virüs vakaları cezaevlerinde görülmeye başlamıştı. Vaka sayısı giderek artınca bakanlık yeni önlemler almak durumunda kaldı. Adalet Bakanı Gül, şu anda cezaevlerinde 120 vaka olduğunu açıkladı. 

Diğer yandan cezaevlerinde çok sayıda çocuk da kalmaktadır. 3 bin 100 çocuk hükümlü ve tutuklu varken, annesi ile birlikte kalan 780 çocuk bulunmaktadır. Bu çocuklar da risk altındadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)