Cezaevi Personelleri Evine Gönderilmeyip İzole Edilecek

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, kovid 19 önlemleri kapsamında cezaevi personellerinin evine gönderilmeyeceğini açıkladı.

GENEL 30.03.2020, 22:17
Cezaevi Personelleri Evine Gönderilmeyip İzole Edilecek

Tedbirler Arttırılıyor

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargıda alınan korona virüs önlemlerini açıklamıştı. Vaka ve ölü sayısının artmasıyla alınan önlemler de arttı. Özellikle cezaevlerinde sıkı önlemler alındı. Çünkü bu kişiler milyonlarca mahkumun iç içe yaşadığı yerlerde görev yapmaktadır. Tek bir kişinin korona virüs kapması halinde çok sayıda zincirleme neden olacaktır. Bu nedenle ilk olarak cezaevlerinde görüşler kapatıldı. Söz konusu yasak avukatlar için de uygulandı. 

Şimdi ise yeni bir önlem daha alındı. İçerdeki tutuklu ve mahkumların dışarı ile bağlantısı olmadığı için virüs bulaşan kanallar oldukça önemli. En çok da cezaevinde görev yapan ve dışarı ile temas halinde CTE görevlileri risk taşımaktadır. Evlerinde, sosyal hayatlarında ya da ulaşım araçlarında kolaylıkla enfekte olabilirler. Bir kişinin enfekte olması bile binlerce kişinin ölmesi anlamına gelir. 

İzole Edilen Yerlerde Kalacaklar

Cezaevi personelleri bundan sonra evden işten, işten eve yapmayacak. Bunun yerine işten çıkınca izole edilen yerlerde konaklayacaklar. Bakanlık tarafından yurt, sosyal tesis, eğitim merkezi ya da misafirhane gibi yerler belirlenecektir. Personeller aileleri ve yakınları ile teması kesecek ve buralarda kalacaktır. 

Hastaneden gelen tutuklu ya da mahkumlar da 14 gün karantinadan sonra koğuşlarına alınacaktır. Böylece cezaevlerine virüs gelebilecek tüm kanalların kapatılması amaçlanıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)