Camiler 12 Haziran’da Açılacak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, camilerin açılması konusunda kesin tarih verdi ve 12 Haziran’da açılacağını belirtti.

GENEL 15.05.2020, 22:40 22.06.2020, 20:49
Camiler 12 Haziran’da Açılacak

O Tarih Belli Oldu

Korona virüs salgının kontrol altına alınmasından sonra berberler, alışveriş merkezleri, Pazar yerleri, taksi ve toplu taşıma araçları gibi pek çok yer yeniden kullanıma açılmıştı. İşte bu durum camilerin açılışı için de beklenti oluşturmuştu. Ancak camilerde yakın temas çok fazla olduğu için kısa sürede açılması Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı tarafından desteklenmedi. En azından Ramazan Bayramının geçmesi istendi. 

Diyanet İşleri Ail Erbaş’ın camilerin bayram namazında açılması isteği de geri çevrilmişti. İşte bu gelişmelerden sonra merakla beklenen tarih belli oldu. Erbaş camilerin 12 Haziran tarihi itibariyle hizmete açılacağını duyurdu.  Camiler 15 Mart’tan beri kapalıydı ve yaklaşık 3 aylık aradan sonra açılabilecektir. AVM’lerin açılışının üzerinden yaklaşık 1 ay sonrasında da camiler açılacaktır. 

Avluda Namaz Kılınacak

Camiler açılsa da eskisi gibi omuz omuza namaz kılmak mümkün olmayacak. Her vatandaş kendi seccadesini getirecektir. Maske takmak zorunlu olacaktır. İlk etapta sadece cami avlularında namaz kılınacak ve açık havadan yararlanılacaktır. Ayrıca cemaat arasında 1,5 metrelik sosyal mesafe korunarak saf oluşturulacaktır. Bu kurallara uyularak ilk namazlar kılınacaktır.

Salgının gidişatına göre yeniden durum değerlendirmesi yapılacak ve camilerin tamamen ibadete açılması ya da önlemlerin gevşetilmesi konuları yeniden değerlendirilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)