Bu Şehirlerde Yaşayanlar Daha Çok Hasta Oluyor

Şehirlerin hava kirliliği orada yaşayan insanların hasta olmasına sebep oluyor. Havası kirli şehirlerde diyabet daha sık görülüyor.

GENEL 21.07.2018, 10:10
Bu Şehirlerde Yaşayanlar Daha Çok Hasta Oluyor

Havası En Kirli Şehirler

Türkiye'nin havası en kirli olan şehirlerinin başında Bursa, Malatya, İstanbul, İzmir ve Ankara geliyor. Diyabet görülme olasılığı bu şehirlerde artıyor.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırma şeker hastalığında hava kirliliğinin etkili olduğunu ortaya koydu. Amerikalı bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre havası güvenli sayılan orandaki kirli yerler bile diyabet riskini arttırıyor. Türk Toraks Derneği tarafından açıklanan veriler de bu tespiti doğruluyor. Ülkemizdeki 81 ilden 80'inin havası kirli. Havası en kirli olan şehirler Bursa, Manisa, Adana, Denizli, Niğde olarak tespit edildi. Bu illerde yaşayanlarda vücut toksinlere maruz kaldığı için endotel doku bozuluyor. Vücudun insülin direnci ve hormonunun vücuda etkisi azalıyor ve diyabet ortaya çıkıyor.

Hava Kirliliği Riski Arttırıyor

Ülkemizde diyabet görülme ortalaması %13.7 olarak hesaplandı. En fazla diyabet görülen iller ise Bursa ve Manisa oldu. Malatya’da %20.2, Bursa'da %20'nin üstünde görülüyor. Büyükşehirlerde de diyabet oranı ortalamadan yüksek seyrediyor. Trabzon gibi havası en temiz olan illerde ise diyabet oranı %9 seviyelerinde. Bu durum diyabet ile hava kirliliği ilişkisini ortaya koyuyor.

Ülkemize her 7 kişiden biri diyabetli iken Bursa'da her 5 kişiden biri diyabet hastası. Büyükşehirlerde yaşanan stres de maalesef diyabeti etkiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)