Bu Gece Meteor Yağmuru Yaşanacak

2018 yılında yaşanması beklenen gökyüzü olayları arasına bu gece yaşanacak olan meteor yağmuru da eklenecek.

GENEL 12.08.2018, 21:15
Bu Gece Meteor Yağmuru Yaşanacak

Perseid Yağmuru

Bilimsel adı Perseid yağmuru olarak geçen göktaşı yağmuru 11 ile 13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Gece saatlerinde gerçekleşecek olan meteor yağmurları görsel bir şölen oluşturacak. Çıplak gözle görülebilecek bu gökyüzü olayını deneyimlemek isteyenler ise şehir ışıklarından uzak ve yüksek bir yere çıkmaları gerekmektedir. Böylelikle çok daha rahat bir şekilde bu şöleni izleme keyfini yakalayabileceklerdir.

Meteor Yağmuru Neden Oluşuyor?

Dünya her yıl güneş etrafında dönerek 940 milyon kilometrelik bir yolculuk yapıyor. Bu yolculuk sadece dünya tarafından değil diğer yıldızlar ve meteorlar tarafından da yapılıyor. İşte bu yolculukların neticesinde ise birtakım kalıntılar oluşuyor. Dünya ise bu oluşan kalıntıların yanından geçtiği sırada meteor yağmurları gözlemleniyor. Yaklaşık olarak dakikada 1-2 adet meteor yağmuru gözlemlenebilecek. Bunun için herhangi bir özel alet kullanılmasına da gerek bulunmuyor. Gecenin erken saatlerinde daha yoğun bir şekilde görüleceğini de belirtmek gerekir.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Mars ile Satürn’ün görünmeye başlayacağını ifade edelim. Gece saat 02.00’dan itibaren Satürn belirecek 2 saat sonrasında ise Mars ortaya çıkacaktır. Bu iki gezegen Pazartesi akşamına kadar görünmeye devam edecekler. Ancak meteor yağmurlarında olduğu gibi bunları da görebilmek için karanlık ve yüksek noktalara çıkılması gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)