BTK’dan Wikipedia Açıklaması

Kamuoyunda hızla yayılan Wikipedia’nın yasaklı makaleleri kaldırdığı yönündeki iddialara karşın Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK)’dan açıklama geldi.

GENEL 17.01.2018, 22:16
BTK’dan Wikipedia Açıklaması

Başta sosyal medya oplmak üzere birçok platformda dile getirilen bu husus kapsamında kullanıcılar Wikipedia’nın yeniden kullanıma açılmasını istiyorlardı yasaklı makaleler de kaldırıldıysa neden erişime açılmıyor sorularının üzerine BTK bir açıklama yapma gereği hissetti.

Makaleler Değiştirilmedi

Wikipedia’nın erişiminin engellenmesine neden olan ve Türkiye’yi terör örgütlerine destek veren bir ülkeymiş gibi gösteren makalelerin halen daha sitede yer aldığı BTK tarafından ifade edildi. Bu kapsamda Wikipedia yetkililerine birçok defa uyarılar yapılmasına rağmen bu uyarıların dikkate alınmadığını ve makalelerin değiştirilmediğini ifade eden BTK bu sebeple yasağın devam edeceğini belirtti.

Yasaklanmadan UyarıldıGerek ulusal gerek de uluslararası hukuk kurallarına göre erişim yasağı getirilmeden evvel site yöneticilerin uyarıldığı BTK tarafından açıklandı. Uyar-kaldır sürecine Wikipedia tarafından riayet edilmediği iddia edildi. Bunun yanı sıra sürekli olarak da kontrollerin yapıldığı belirtildi.

Yanlış Algı Oluşturruyorlar

Wikipedia’nın yasal olmayan içerikleri kaldırdığı yönünde bir propagandanın yapıldığı BTK yetkililerince ifade edilirken bunun gerçeği yansıtmadığı ve yanlış bir algı oluşturmaya yönelik olduğu dile getirildi. 

Wikipedia bu makaleleri yayınlamaktan vazgeçerse bu durumda yeniden Türkiye’den erişime açılması söz konusu olabilecek. Ancak henüz bu yönde somut bir adım atılmadığı da yetkililer tarafından ifade ediliyor. Dolayısıyla vatandaşların asılsız söylentilere inanmaması gerekiyor.

Yorumlar (0)