Borcu Olanlara BDDK'dan Yeni Düzenleme

BDDK'dan borcu olan vatandaşları sevindirecek temerrüt değişikliği geldi. BDDK Kararı Resmi Gazetede yakın zaman içerisinde yayınlandı.

GENEL 12.04.2019, 16:20
Borcu Olanlara BDDK'dan Yeni Düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi konusunda bir takım değişiklikler gerçekleştirdi. Bu değişiklikler doğrultusunda, borçlunun kredilerinin temerrüde düşmesi artık bankaya olan tüm borçlarının temerrüde düşmesine neden olmayacak. Bu konuda değişiklik yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararını Resmi Gazete'de yayımlandı.

Borçlar Artık Temerrüde Düşmüyor
Yeni düzenlemeye göre perakende alacaklar için temerrüt açılaması borçlu yerine işlem bazında yapılacak. Bu uygulama ile beraber, borcun temerrüde düşmesi, bankaya olan tüm borçları etkilemeyecek. Yapılan tahminlerin içerisinde öngörülemeyen hata payı da eklenecek. Bu hata payı içerisinde ihtiyatlılık marjı da eklenecek. Yöntemlerin ve verilerin yetersiz olarak bulunması nedeniyle öngörülemeyen hata paylarının da daha büyük olması durumunda ihtiyatlılık marjı da paralel şekilde artış gösterecek.

THK'lar, işlem derecesi ya da havuz durumuna göre basit aritmetik ortalaması esas alınacak. Dönüştürme oranları, işlem derecesi ya da havuzlarına göre veri kaynaklarında yaşanan gerçekleşmiş dönüştürme oranları esas alınacak. BDDK’nın internet adresinde bulunan taslağa göre, 1/11/2006 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğine bir madde daha eklendi. Açıklanan maddeye göre yürürlük tarihinden önce kullandırılan anapara ya da faiz ödemelerinin tahsili geciken borç bakiyeleri, borcu olan kişi tarafından talep edilmesi durumunda 60 ay üzerinden yeniden vadeli hale gelebilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)