Bol Bol Su İçmeliyiz

Su içmenin vücudumuz için hayatı öneme sahip olduğunu biliyoruz. Peki, şu içmezsek neler olur?

GENEL 24.03.2019, 22:04
Bol Bol Su İçmeliyiz

Su Vücutta Neleri Değiştiriyor?
İnsan vücudunun en önemli ihtiyacı önce oksijen, sonrasında ise sudur. Çünkü vücudumuzda bulunan kanın %83’ü, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudur. Ter, tükürük gibi sıvıların üretimi için şu gereklidir. insan vücudu için su olmazsa olmazdır. Özellikle yaz aylarında su kaybı daha çok olacağı için şu tüketimi de fazla olmalıdır. Vücut su ihtiyacını karşılayamazsa susuzluk oluşur ve baş ağrısı, yorgunluk ve kabızlık gibi şikayetlerle kendisini gösterir. 

Su ihtiyacını karşılamak için en iyi yöntem su içmektir. Ancak diğer içecekler ve sıvı besinler de şu ihtiyacını karşılar. İnsanda susuzluk hissi oluştuğu zaman vücut susuz kalmış demektir. Sağlıklı bir birey susamadan su içmelidir ki vücut bir an bile susuz kalmasın. Yetişkinler günde en az 2 litre, çocuklar ise 1-2 litre arasında su içmelidir. 4 yaşa kadar olan çocuklarda su ihtiyacı isteklerine göre belirlenebilir. 

Suyun Faydaları
Yeterince su tüketilmesi hâlinde şu değişiklikleri fark edeceksiniz. Ağız kokusu olmaz, kalp sağlığını korur, saç sorunları yaşanmaz, sindirim sorunları giderilir, egzersiz yapmak daha kolay olur, beyin fonksiyonları daha iyi çalışır, reflüye iyi gelir, cilt sağlığını korur, ödem attırır, böbrek hastalıklarından korur, metabolizma daha sağlıklı bir şekilde çalışır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)