Bilim Kurulu Toplantısından Sonra Bakan Koca’nın Açıklamaları

Korona Virüs Bilim Kurulu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün saat 14.00’da video konferans yoluyla görüşme yaptı.

GENEL 17.04.2020, 21:15
Bilim Kurulu Toplantısından Sonra Bakan Koca’nın Açıklamaları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'nın İşte O Açıklamaları

Görüşme sona erdikten sonra ise verilerin yanı sıra pek çok açıklamada bulundu. Bakan Koca’nın açıklamalarından önce çıkanlar başlıklar şunlardır:

Tedaviye erken başlanması halinde hastalık zatürreye dönmeden müdahale edilmektedir. Böylece iyileşme oranları artmaktadır. Yoğun bakım ve entübe hasta sayısı da azalmaktadır. 

65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilere sokağa çıkma yasağı konulmasından sonra 65 yaş üstü hasta sayısı azaldı. 65 yaş üstü vaka sayısı yüzde 35’den yüzde 18’e düştü.

Yoğun bakımda yatan veya entübe edilen hastalar genellikle hastaneye geç başvuran kişilerdir. Bakanlık tarafından şüpheli görülen kişilere hemen ilaç tedavisi başlanmaktadır. 

Şu anki tabloda hasta artış hızı düşerken, ölüm oranı durağandır. Sağlık kuruluşlarının doluluk oranı da aynı şekilde durağanlaşmıştır. 

Dünya Sağlık Örgütü ile Türkiye arasında hiçbir sorun yoktur. Hatta Türkiye, dünyadan farklı olarak yaptığı başarılı uygulamalar için yayın hazırlamaya başlıyor. 

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın korona virüse ilaç bulduğu iddiası için o ilacın zaten akciğer tedavisinde kullanıldığını söyledi ancak sosyal medyadan duyurulmasının yanlış olduğunu ifade etti. 

Virüs kontrol altına alınmışken, rehavete kapılmamak gerekir. İzolasyon kurallarına uyularak virüs sokaktan eve getirilmemelidir. Halk gevşemezse Mayıs sonu Haziran başı gibi salgının sona ermesi hedefleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)