Belletici Öğretmene Aynı Gün İçinde 4 Görev Verilebilir

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen görüş yazısında belirtildiği üzere bir belletmene aynı gün içerisinde 4 görev verilebilir.

GENEL 17.06.2019, 20:05
Belletici Öğretmene Aynı Gün İçinde 4 Görev Verilebilir

Ek Ders Ücreti Alınır
Belletici öğretmenler okul pansiyonlarında görev yapmaktadırlar. Belletici öğretmenlerin görev tanımlarını yapan yönetmelikte tüm hususlar ayrıntılı bir şekilde ifade edilmiştir. Bu kapsamda belletici öğretmenlere nöbet görevi, ders dışı görev gibi toplamda 4 görev verilebilir. Alınan bu görevlerde fiili olarak ne kadar çalışılırsa o kadar ek ders ücreti alınacağı da karara bağlanmıştır. Ancak yönetmelikte belirtilmeyen görevlerin belleticilere yükletilmesi kanunlarımıza aykırıdır.

Belletici öğretmenlerin ek ders ücreti alabilecekleri ve aynı gün içerisinde 4 görevi icra edebilecekleri yönünde Milli Eğitim Bakanlığı'nın da görüş yazısı vardır. Bu yazıya göre belletici öğretmenler aynı gün içinde 4 görevi birden icra edebilir ve karşılığında da ücretini alabilir. 

Uygulamada kanuna ve görüş yazısına aykırı davranışlar söz konusu ise bunlara yönelik itirazlar yapılabilir. Eğer itirazlara rağmen halen daha uygulamada ısrar edilirse bu durumda dava açma yoluna gidilebilir. Bu sayede uygulama kanuna uygun hale getirilecektir. Öğretmenlere ve belleticilere verilen bu tür görevler sıklıkla tartışma konusu oluyor. Zira kanunda yer almayan ve abesle iştigal anlamına gelebilecek görevler çalışanlara yüklenebiliyor. Bu tür durumlarla karşılaşmamak adına her zaman kanunun lafzı iyi bilinmeli ve buna göre uygulama yapılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)