Belediyelerin Personel Alımında Önemli Değişiklik Yapıldı

Halk arasında KPSS yönetmeliği olarak adlandırılan Kamu Görevlilerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik değiştirildi.

GENEL 16.04.2019, 21:40
Belediyelerin Personel Alımında Önemli Değişiklik Yapıldı

Çevre Bakanlığı da Dahil Edildi
Belediye bünyesine yapılacak olan personel alımlarında sürecin işleyişi İçişleri Bakanlığı’nın sorumluluğu altındaydı. Bu esnada Devlet Personel Başkanlığı’nın da görüşü talep ediliyordu. Ancak Resmi Gazete’de yayınlanan son değişiklik ile birlikte sürece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da dahil edilmesi sağlandı. Bundan böyle iki bakanlık müştereken sorumlu olacak ve süreci birlikte yöneteceklerdir. 

Süreçten iki bakanlığın birden sorumlu olması süreci uzatacak mı yoksa daha iyi bir işleyişe mi dönüşecek bu konu merak ediliyor. Ancak adaylar belediyelerde yaşanan adam kayırmacılığın önüne geçecek her sisteme hazır ve açık olduklarını ifade ediyorlar. 

Bundan sonraki süreç içerisinde nasıl bir aşama kaydedileceği ise bilinmiyor. KPSS yönetmeliğinde değişiklik yapılmasının ardından diğer ilgili yönetmeliklerde de deşikliklerin arka arkaya geleceği tahmin ediliyor. Böylesi bir değişiklik yapmaya neden gereksinim duyulduğu ise bilinmiyor. 

Belediyelere yapılan personel alımlarının ihtiyaç dahilinde olup olmadığı, sınavların usulüne uygun olarak yapılıp yapılmadığı gibi konular iki bakanlık tarafından denetlenecek. Dolayısıyla işleyişin daha sağlam olması bekleniyor. Süreç ile ilgili yaşanacak tüm gelişmeleri ve açıklamaları sitemizden yakın takip edebilirsiniz. seçim sürecinin tamamlanması ile birlikte yavaş yavaş personel alımı için ilanlara çıkılması da bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)