Belediyede Müdür ve Şube Müdürü Nasıl Olunur?

Belediyeler ve belediyelere bağlı kuruluşlarda çalışan memurlar bu yerlerde müdür ve şube müdürü kadrolarına atanabilirler. Peki bu atama için hangi şartları sağlamak lazım?  Genel Şartlar

GENEL 26.01.2018, 00:08
Belediyede Müdür ve Şube Müdürü Nasıl Olunur?

Devlet memurlarının müdür veya şube müdürü unvanını alması için gereken şartlar, kadrolara göre değişiklik gösteriyor. Bu kadrolara atanmak isteyen memur ilk olarak kurumlarının görevde yükselme sınavlarına girmelidir. Şartları sağlayan memurlar yazılı ve sözlü sınava girerek başarılı oldukları takdirde, kontenjanla sınırlı olmak üzere bu kadrolara atanabilir.

Belediyede müdür ve şube müdürü olmak isteyenler şu şartları sağlıyorsa sınava girebilecek:

Atanmak istenen kadroya ilişkin hizmet süresi şartını sağlamak

En az dört yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunu olmak, 1999 öncesi memur olanlarda 2 yıllık mezuniyet kabul edilir.

Bu iki şart genel şartlardır. Sınava girecek olan herkes bu şartları sağlamalıdır.

Diğer Şartlar

Belediye, Bağlı Kuruluşları ve Mahalli İdare Birliklerinde müdür ya da şube müdürü olmak isteyenler için belirli fakültelerden yükseköğretim mezunu olmak gerekir. Görevin ve işin kapsamına göre istenilen mezuniyet şartı farklıdır. Ayrıca istenilen meslekte deneyim de aranmaktadır.

Zabıta şube müdürlüğü ve itfaiye şube müdürlüklerinde çalışan personelin görevde yükselme sınavına girmesi için de yine meslekle ilgili 4 yıllık bölüm mezunu olması gerekli. En az iki yıl zabıta amiri olarak çalışmak ve atanılacak kadronun hizmet şartını sağlamak gerekir.
 

Yorumlar (0)