Belediye Taşeronları İçin Sevindirici İkramiye Kararı

Belediye şirketleri bünyesinde çalışan taşeron işçilerin de 52 günlük ikramiye alabilmesi için açılan davalarda sevindirici kararlar gelmeye başladı.

GENEL 12.02.2019, 13:13
Belediye Taşeronları İçin Sevindirici İkramiye Kararı

Çoğu Belediye Ödemiyor
Belediye bünyesinde çalışan taşeronlar kadroya geçirilmişti. Ancak belediye şirketlerinde çalışanlar kapsam dışında tutuldu. Bazı belediye şirketlerinde ise ortaklığın yarıdan fazlasının belediyeye ait olması nedeniyle işçiler kadroya geçirilmişti. Ancak konu tediye ödemesine gelince pek çok belediye ikramiyeleri ödemedi. Ödeyen bazı belediyeler ise sonradan ödememeye başladı. 

Bu konuda açılan ilk davalarda Yargıtay belediye şirketlerini haklı bulmuştu. Ancak sonrasında gelen yargı kararları işçileri sevindirdi. Son olarak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ve Antalya Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen kararlar tediyenin ödenmesi yönünde oldu. Bu karar üzerine idarelerin tediyeleri geciktirmeden ödemeleri gerekiyor.

Hukukçular ise dava açma yoluyla süre kaybedildiğini bunun yerine ücretlerin derhal ödenmesi gerektiğini savunuyorlar. Nitekim dava açılması halinde belediye aleyhine dava masrafları da çıkacaktır. Bu durumda yük daha da çok artacağı için sorunsuz bir şekilde ödeme yapılmasının daha isabetli olacağı ifade ediliyor.

Yargıtay tarafından verilen bu kararlar sonrasında işçiler de dava açmaya devam ediyor. Hak kaybına uğramamak için davaların zamanında ve hukukçu desteğiyle açılması önem arz ediyor. Sayıları 450 bini bulan belediyetaşeronları birleşerek hukuk süreçlerini devam ettirmek ve haklarını en kısa sürede almak istiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@